Konutta promosyon dönemi başladı

Konutta promosyon dönemi başladı Konutta promosyon dönemi başladı

İnşaat firmaları durgun giden satışları canlandırmak için promosyon yarışına başladı. 'Eski evi peşinata sayma', 'taşındıktan sonra ödemeye başlama' gibi uygulamalar yaygınlaşıyor.


Konut inşaatları mortgage yasasıyla satış patlaması hayali kurarken bir anda durgunluğa girdi. Birçok uzman piyasadaki durgunluğun krize dönüştüğünü söylüyor. Firmalar sıkıntıyı aşmak için uzun süredir ilk kez indirime başladı.

Piyasada fiyat indirimlerinin yanı sıra ilk kez kampanyah satışlar yapılıyor. Daha açık bir ifadeyle sektör durgunluğu kampanyalarla aşmaya çalışıyor. İnşaat firmaları adeta promosyon yarışına girdi.

Aslında sektörde, 2006 yılının ikinci yarısından bu yana durgunluk yaşanıyor. Evini satmak isteyen alıcı, almak isteyen de nakit para bulamıyor. Ancak bir taraftan da çok sayıda yeni projeyle konut arzı artıyor.

Müteahhitler,  TOKİ  ve Kiptaş'ın arsa avantajıyla konutları ucuza mal etmesi nedeniyle rekabette zorlanıyor. Sektörde en çok ses getiren promosyon uygulaması Turyap'ın başlattığı takas uygulaması oldu. Bunun dışında birçok firma müşteri çekebilmek için 6 aydan 1 yıla kadar ödemesiz fırsatlar sunmaya başladı. 240 aya varan vadeler, 0 faiz, ara ödeme derken bankacılık işlemleri bile inşaat firması tarafından üstlenmeye başladı.

"ESKİSİNİ VER YENİSİNİ AL"

Piyasada ucuz konut arayışına dikkat çeken İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş konut almak isteyen küçük tasarruf sahiplerinin ve yatırımcıların TOKİ'nin ürettiği konutlara yöneldiğini belirtiyor.

Müteahhitlerin müşteri çekebilmek için kampanyalara hız verdiğini ifade eden Ateş, firmaların kendi finansman kaynaklarıyla tüketiciye yüzde l'in altında faiz oranları sunduğunu dile getiriyor. Otomobil kampanyalarına benzeyen yöntemler uygulayan emlak firmaları "şimdi taşın, ödemeye 6 ay sonra başla" sloganıyla ev satmaya çalışıyor.

"Eskisini ver, yenisini al" kampanyasıyla emlakta takas dönemini başlatan Turyap, Başakşehir Misstanbul ve Çerkezköy DreamCity projelerinde uyguladığı yöntemi Türkiye geneline yaygınlaştırı-yor. TURYAP Yönetim Kurulu Başkanı Sarıbay, "Bu sistem, eski arabasını peşinat olarak verip yenisi ile takas etmek gibi bir uygulamadır" diyor. Turyap'ın uygulamasında takas sadece konutla sınırlı değil. Türkiye'nin herhangi bir ilindeki işyeri ve arsa gibi gayrimenkullerle de takas yapılabilecek.

AĞAOĞLU DONDURUYOR

Ağaoğlu'nun, My World, Eltes Güneşi ve Eltes Gold projelerinde kampanya var. Buna göre, müşteriler toplam bedelin yüzde 12.5'ini peşin ödedikten sonra, kalan borcunu dondurabiliyor. Ve taksitlerini 7 ay sonra ödemeye başlıyor. Daha fazla peşinat vererek taksit ödemelerini 10 veya 13 ay ötelemek mümkün. 240 aya kadar vade olanağı tanıyan kampanyada, 12 aylık ödemede yüzde 0.47 faiz işletilirken, 240 aylık vadede ise yüzde 1.21 faiz sözkonusu.

Teknik Yapı ve Varyap tarafından inşa edilen Uphill Court Bahçeşehir projesinde 60 aya kadar sıfır faiz kampanyası yürütülüyor. Yüzde 50 peşinat veren müşteri ise 5 yıllık vadede 0 faizle kredi kullanabiliyor.

Dumankaya, Kurtköy'de yapımı devam eden Konsept İstanbul ve Trend Ekstra projelerinde 11 bin YTL peşinat ile 12 ay vadede '0' faiz, 60 ay vadede ise yüzde 0.99 sabit faiz sözkonusu. İkinci seçenekte ise yüzde 12.5 peşinat imkanı sunulurken, ödemeler 6 ay sonra başlıyor. Soyak ise yaklaşık 1 yıldır uyguladığı Ara ödemeli Sistem ile müşterilerine düşük taksit ve yılda 1, 2 veya 3 defa ara ödeme imkanı sunuyor. Soyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel, yakında hem peşinatın 3 taksitte alınması hem de 12 ay ödeme seçeneği için yüzde 0 faiz uygulamasını başlatacaklarını söylüyor.

EKİNOKSTA MASRAF YOK

Ekinciler İnşaat'in son projesi Ekinoks Beylikdüzü Rezidans'ın neredeyse yüzde 75'i satılmış durumda. Ekinciler firması kalan az sayıda daire için ev almayı planlayan müşterilerine özel bir fırsat sunuyor.

Denizbank ile yapılan işbirliği kapsamında "Yüzde l'i peşin, kalanı daire tesliminde" kampanyası mart ayının sonuna kadar sürecek. Üstelik daire bedelinin yüzde 75'i için alınacak konut kredisinde hiçbir dosya masrafı ödenmeyecek.

Emlak pazarlama şirketlerinden Cen-tury 21 ise ofislerinden ev veya işyeri satın alan ya da kiralayanlara, 3 aylık "Pronet Alarm Sistemi" aboneliği hediye ediyor. Üstelik alarm sisteminin kurulumu için de herhangi bir ücret alınmıyor. Century 21 müşterileri, 3 aylık sürenin sonunda alarm sistemi aboneliklerini günde 1 dolardan başlayan fiyatlarla devam ettirebiliyor.

HANGİ PROJEDE NE KAMPANYA VAR?

Uphill Court: Bahçeşehir projesinde 60 aya kadar sıfır faiz kampanyası yürütülüyor. Yüzde 50 peşinat veren müşteri ise 5 yıllık vadede 0 faizle kredi kullanabiliyor.

Turyap: Türkiye genelindeki tüm projelerinde takas sistemi uyguluyor. Müşterinin ev, arsa ve işyeri gibi gayrimenkullerinin satışını üstlenerek, peşinata sayıyor. Kalan miktar için de uygun koşullarda kredi temin ediyor.

Dumankaya: Konsept İstanbul ve Trend Ekstra projelerinde 11 bin YTL peşinat ile 12 ay vadede '0' faiz, 60 ay vadede ise yüzde 0.99 sabit faiz imkanı sunuluyor. Yüzde 12.5 peşinatta kalan ödemeler 6 ay sonra başlıyor.

Ekinoks: Konut bedelinin sadece yüzde l'ini peşin alıyor. Konut fiyatının yüzde 75'ine kadar kredi sağlıyor ve hiçbir dosya masrafı tahsil etmiyor.

Soyak: Yılda 1, 2 veya 3 defa ara ödeme imkanı sunuyor. 12 ay vadede 0 faiz uyguluyor.

Century 21: Ev, işyeri satın alan ya da kiralayanlara, 3 aylık "Pronet Alarm Sistemi" aboneliği hediye ediliyor.

Gala Town: Cer Yapı tarafından Bayramoğlu'nda inşa edilen projede yüzde 15 peşinattan 12 ay sonra ev teslim ediliyor. Ve taksit ödemesine ev bittikten sonra başlanıyor.

Ağaoğlu: Peşinatın yüzde 12.5'i Ödeniyor. Kalan borcun ödemesi 7 ay sonra başlıyor. 240 ay vadede yüzde 1.2,12 ay vadede yüzde 0.47 faiz imkanı sunuyor.

www.emlak.mynet.com