Konutta indirim kampanyasına hangi firmalar katılıyor?

Konutta indirim kampanyasına hangi firmalar katılıyor? Konutta indirim kampanyasına hangi firmalar katılıyor?

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) iş birliğiyle düzenlenen yüzde 20 indirim kampanyası bugün başladı.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!


Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) iş birliğiyle düzenlenen indirim kampanyası bugün Shangri-La Bosphorus'ta gerçekleştirilen toplantıyla tanıtıldı.

Toplantıda açıklamalar yapan KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, inşaat sektörünün öneminin her geçen gün arttığını söyleyerek, Türk müteahhitlerin de dünyada Türkiye'yi yükseklere taşıdığını dile getirdi.

Gayrimenkul sektörünün ekonominin lokomotifi olma özelliğini her zaman sürdürdüğünü söyleyen Elmas, Türkiye ekonomisi içinde yüzde 8'lik büyüklüğe sahip sektörün, doğrudan ve dolaylı olarak 250 alt sektörü ve alt etkeni direkt etkilediğini belirtti. Altan Elmas, sektörlerin büyümesini ve istihdamı da son derece etkileyen inşaata yönelik atılan her adımı desteklediklerini de dile getirdi.

Altan Elmas

Atılan her adımın ülke ekonomisine pozitif etki yaptığını gördüklerini belirten Altan Elmas, her zaman faizin düşmesinden yana olduklarını, faizlerin düşmesi halinde çarkların döndüğünü ve ekonominin canlandığını dile getirdi.

Düşük faiz sayesinde talebin daha geniş bir kesimde gerçekleştiğini söyleyen Elmas, çok konut yapıldığına dair bir algı olduğunu, bu durumun kısmen doğru olsa da konuta da ciddi ihtiyaç bulunduğunu belirtti.

"Hükümete indirimler için teşekkür ediyoruz"

Altan Elmas, konut satışlarıyla birlikte Türkiye ekonomisinin kazandığını dile getirerek, bu kapsamda konuta erişimin kolaylaştığını dile getirdi.

Hükümetin kısa bir süre önce KDV ve tapu harcında indirime gittiğini söyleyen Elmas, bu teşvikler için de teşekkürlerini sundu. Altan Elmas, bu indirimlerden sonra kamu bankalarının başlattığı ve bazı özel bankaların da katılımıyla faizlerin düşürüldüğünü, 500 bin liraya kadar alımlarda 10 yıl vadeli konut kredilerinde aylık faiz oranının yüzde 1'in altına, yüzde 0,98'e indirildiğini de sözlerine ekledi.

Konut kredilerinde yüzde 1 faiz oranının psikolojik bir eşik olduğunu söyleyen Elmas, bu rakamın üzerine çıkıldığında konut satışlarının yavaşladığını belirtti. 

"Elimizi taşın altına koyuyoruz"

KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Elmas, söz konusu 2 önemli adıma önemli bir adımla karşılık vermek istediklerini belirterek ellerini taşın altına koyduklarını söyledi.

Elmas sözlerine şu şekilde devam etti: "Gayrimenkul sektörü olarak her zaman milletimizin, ülkemizin, ekonomimizin yanında olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Bu adımlara büyük bir adımla karşılık veriyoruz. Bu amaçla bugünden, 15 Mayıs tarihinden başlayarak 15 Haziran tarihine kadar geçerli olmak üzere 30 günlük bir kampanya yapıyoruz. Buna göre, peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim yapma kararı aldık. Bu çok önemli bir adım... Bizler için büyük bir rakam... Büyük bir özveri... Gerçekten gövdemizi taşın altına koymuş oluyoruz. Bu indirim, aylarca sürebilecek bir indirim değil. Biz bu indirimle karlarımızı sıfırlıyoruz. Bunu, hem peşin alımlara hem de yüzde 0,98'le konut kredisi kullanan tüm alıcılara uygulayacağız. Bununla beraber peşinatı da yüzde 5'e çekiyoruz. Bizim buradaki amacımız orta kesimini, 25 yaş üstü kesimini konut edinebilir hale getirmek." dedi.


"Fiyatları asla artırmayacağız"


Fiyatların bu 1 ay içerisinde artmayacağını söyleyen Elmas, firmaların kampanyaya dahil olacak projeleri kendilerinin belirleyeceğini söyledi. Firmaların 48 ay, 60 ay gibi sıfır faizli kampanyalarının da süreceğini söyleyen Elmas, "Temel hedefimiz orta kesim, genç kesim, 25-30-40 yaş grubu" dedi.

"150 civarında projede geçerli olacak"

Altan Elmas, kampanyanın 41 firmanın 150 civarında projesinde geçerli olacağını söyledi. Hangi firmanın hangi projesinin geçerli olduğunun o şirketlerin satış ofislerinden veya internet sitelerinden öğrenilebileceğini de sözlerine ekledi.

Bankalara çağrı

Özel bankaların da konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,98'e düşürmesi gerektiğini söyleyen Elmas, yüzde 0,98 faiz oranının yıl sonuna kadar sürdürülmesi halinde 2018 yılında 1 milyon 450 bin konut satışı yapılabileceğini söyledi.  

Nazmi Durbakayım

"781 bin liralık konut 340 bin lira daha ucuza geliyor"

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım da yüzde 20 indirim kampanyasıyla ilgili olarak, "781 bin liralık bir daireyi bu şekilde kampanya ile aldığımızda yüzde 20 indirimle 625 bin liraya iniyor. Yüzde 5 peşinat 31 bin lira... 36 aya kadar yaydığımız diğer yüzde 15'lik kısmı 93 bin lira... Bankadan alacağı 500 bin liralık kredi ile 0,98 ile 120 ay aldığı vakit ayda 7 bin lira civarında bir para ödüyor. Böylelikle toplamda 977 bin liraya geliyor. Şayet yüzde 20 indirim olmasaydı ve faiz oranı yüzde 0,98 değil de yüzde 1,16 olsaydı bu daire, 1 milyon 317 bin lira gibi bir rakam oluyordu. İşin özü, bu alım-satımdaki vergi indirimlerini de koyarsak bu yüzde 27'lik bir indirim oluyor. Konut, tam 340 bin lira daha ucuza geliyor." dedi.

Durbakayım, kampanya kapsamında 41 şirketin bir aylık sürede 3 milyar liralık satış yapmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

Feyzullah Yetgin

GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin ise inşaat malzemelerindeki fiyat artışına rağmen uzun zamandır fiyatı artırmadıklarını söyleyerek, içinden geçilen bu zor süreçte kendilerinin de bankalar gibi maksimum katkı sağlamak istediğini belirtti.


Konutta yüzde 20 indirim kampanyasına katılan firmalar:

1-Sur Yapı 
2-Ağaoğlu
3-Artaş
4-Arven
5-Çukurova
6-DAP Yapı
7-Demir İnşaat
8-DKY İnşaat
9-Ege Yapı
10-EYG Group
11-Fer Yapı
12-Garanti Koza
13-Gürallar Yapı
14-İş GYO
15-Kuzu Grup
16-Mesa
17-Nef
18-Sinpaş
19-Solid
20-Torunlar GYO
21-Akkuş Gayrimenkul
22-Akzirve Gayrimenkul 
23-AND Gayrimenkul
24-Antyapı
25-Babacan Holding
26-Baysaş
27-Cathay Group
28-Çalık Gayrimenkul 
29-Gedizler
30-Haldız İnşaat
31-Halk GYO
32-Hasanoğlu Müh. İnş
33-Kiler GYO
34-Kütahya Seramik
35-Nuhoğlu
36-Obaköy Gayrimenkul
37-Polatyol
38-Tahincioğlu Gayrimenkul
39-Teknik Yapı
40-Yiğit Group 
41-24 Gayrimenkul

 

11 soruda konutta yüzde 20 indirim kampanyası!
 

Ceren YÖRÜK/Emlakkulisi.com

 

pus