13 / 08 / 2022

Koronavirüs İzmir'de ev tercihlerini nasıl etkiledi?

Koronavirüs İzmir'de ev tercihlerini nasıl etkiledi?

Koronavirüs salgını gayrimenkul sektörünü etkilemeye devam ediyor. Birçok vatandaş 'Evde kal' çağrılarına ve sosyal izolasyona önem göstererek evde kalıyor. Rahat bir sosyal izolasyon dönemi geçirmek isteyen ve evde kalan vatandaşlar, bahçeli müstakil ev arayışlarını artırdı...Tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüs salgını, insanların yaşam şeklini de değiştirdi. Virüse yakalanmaktan korkan vatandaşlar, maske ve siperlik gibi çeşitli yöntemlerle tedbir aldı. Birçok vatandaş ise, salgın sonrası evine kapandı.

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; ancak dört duvar arasında sıkılan özellikle çocuklu aileler, hem izole bir yaşam sürdürebilmek için hem de açık havada özgürce zaman geçirmek için müstakil bahçeli evler ile villa aramaya başladı.

Koronavirüs salgını sonrası kalabalıklar içine girmekten çekinen bazı İzmirliler, hem keyifli zaman geçirmek hem de izole bir hayat sürmek için bahçeli müstakil ev ve villa tercihlerini artırdı. İnşaat firması sahibi Akif Eski, pandemi döneminde bu tür mülklerin satışının arttığına dikkat çekerek, "Anne ve baba olarak aileler 40 gün evde vakit geçirebiliyor. Ama çocuğu evde tutmanız çok zor. Bunu görüyor aileler. Varını yoğunu satıp, bahçeli ev alan vatandaşlarımız var" diye konuştu.

Bahçeli müstakil ev ve villa tipi konutlarda satış ve kiralamaların salgın sonrasında, yüzde 70'i bulan bir oranda arttığı ifade edildi. 

Koronavirüs İzmir de ev tercihlerini nasıl etkiledi?

Özellikle çocuklu ailelerin tercihi

İzmir'in önde gelen inşaat firmalarından birinin sahibi, evli ve 1 çocuk babası Akif Eski (34), "İnsanlar bahçeli ev talep etmeye başladı evde sıkıldılar. 'Bahçem olsun başka bir şey istemiyorum' diyorlar. Kapalı alan vatandaşları sıkmış durumda, İstanbul'dan  Ankara  başta olmak üzere tüm ülkeden İzmir'e talep var" şeklinde konuştu.

Yaşadığı sıra dışı bir satışa değinen Eski, İstanbul'da yaşayan bir müşterisinin internetten ilanı görüp kendisine ulaştığını dile getirdi. Daha sonra cep telefonuyla canlı yayın yaparak evi köşe bucak gösterdiğini belirten Eski, evi beğenen müşterisine satışı yaptığını söyledi. Bahçeli evlere en çok çocuklu ailelerin ilgi gösterdiğini vurgulayan Akif Eski, şöyle konuştu:

"Anne ve baba olarak aileler 40 gün evde vakit geçirebiliyor. Ama çocuğu evde tutmanız çok zor. Bunu görüyor aileler. Varını yoğunu satıp, bahçeli ev alan vatandaşlarımız var."

Bahçeli ev satın aldı, pandemi döneminde faydasını yaşadı

Koronavirüs salgınından önce Seferihisar'da bahçeli villa satın alan emekli albay, evli ve 2 çocuk babası Önder Karabey (53), "Taşındığımda arkadaşlarım, il merkezinden çok uzaklaştığım için yadırgamıştı. Çocuklarım üniversiteye gidiyorlar. Uzak mesafe diye çok sıkıntı yaşadılar. Ama bu koronavirüs döneminde bizler, çok rahat bir dönem geçirdik. Bahçemizde oyalandık. İnsanlardan, otomobil yoğunluğundan uzak. Ben artık insanların şehir dışlarına taşınacağını, bununla ilgili çok güzel 'köy kentler' yapılacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Satışlar yüzde 70 arttı

Gayrimenkul Danışmanı evli ve 2 çocuk babası Halil Baki (47), "Geçen yılın sona depremlerle başlayan yüksek katlı şehir hayatından başlayan kaçış, pandemi sebebiyle mart ayından itibaren daha müstakil geniş bahçeli izole bir hayat yaşayabileceklerini düşündükleri yapılara yöneldi. Hobi bahçelerinden başlayan, müstakil villalara ve malikane tarzı kişinin bütçesine göre değişen yapılar tercih edilmeye başlandı. Şu anda gelen taleplerin hepsi bu yönde. Gelen taleplerde yüzde 70 oranında bir artış mevcut. 300 bin liradan başlayıp 20 milyona kadar seçenekler bulunuyor" değerlendirmelerinde bulundu.

Bahçeli ev arayışında olan evli ve 2 çocuk babası Erkan Şen (40), "Apartmanda yaşıyoruz. Sosyal izolasyon döneminde özellikle çocuklarımızın biraz daha rahat edebilecekleri, açık havada zaman geçirebilecekleri bir seçenek için bahçeli evlere bakıyoruz. Bütçemize göre de bize seçenekler sunuldu, bakıyoruz" şeklinde konuştu.

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, "Pandemi dönemini yaşıyoruz. İnsanlar sıkılıyor. Özellikle hafta sonlarını evde geçirmek istemiyor. Şu anda en çok talep kiralık dairelerden çıkıp, villa tipi dairelere geçmek. Kiraya geçen var, mülk satın alan var. Bu tip yerlere daha çok talep geldi" diye konuştu.

Koronavirüs  İzmir  gayrimenkul sektörünü nasıl etkiledi?

Koronavirüs İzmir'de gayrimenkul fiyatlarını nasıl etkileyecek?