Çukurova Balkon

Koruma havza alanı nedir?

Koruma havza alanı nedir? Koruma havza alanı nedir?

Koruma havza alanı nedir? Bu alanlarda yapılan özel hüküm belirleme çalışması ve özel planlama çalışması ne ifade ediyor? Gibi koruma alanları ile ilgili merak ettikleriniz bu haberde...


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Koruma havza alanı nedir?

Korumaya ihtiyaç duyulan su kaynakları ile suya bağlı özel tür ve habitat alanlar koruma alanı veya koruma havza alanı olarak ifade ediliyor. Söz konusu alanlarda, özel hüküm belirleme ve özel planlama çalışmaları yapılıyor.


- Özel hüküm belirleme çalışması

Özel hüküm belirleme çalışmaları; İçme ve kullanma suyu rezervuarlarının ve benzeri su kaynaklarının kirliliğe karşı korunmasına, kaynağın ve havzasının özelliklerinin bilimsel çalışmalar ile değerlendirilerek, koruma alanlarının ve koruma esaslarının belirlenmesine yönelik çalışmaların bütününe deniyor.


- Özel planlama çalışması

Özel planlama çalışması; Yeraltı suyu, jeotermal ve tabii mineral içeren su kaynaklarının havza ve akiferlerinin, fiziki ve teknik özellikleri dikkate alınarak, su kaynağının mevcut kalitesinin korunması maksadıyla oluşturulan koruma alanları ve koruma esaslarının belirlendiği çalışmalara deniyor.


Nehir havzası

Kaynaklar, dereler, nehirler ve göller aracılığıyla toplanarak gelen yüzeysel akışların bir göle veya nehir ağzı, haliç ya da delta aracılığıyla kıyı suyu sınırından denize aktığı noktaya göre suyun toplanma alanı, nehir havzası olarak ifade ediliyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com