KPMG Türkiye 2017 İnşaat Sektör Raporu açıklandı!

KPMG Türkiye 2017 İnşaat Sektör Raporu açıklandı!

KPMG Türkiye, ekonominin dinamosu sayılan sektörlerin 2017 raporlarını açıklıyor. İsmail Önder Ünal’a göre, Türkiye’nin aldığı göç, yabancıların konut talebi, pazardaki potansiyel talep ve kentsel dönüşüm projeleri 2017’de inşaat sektörü için umut vaat ediyor.


KPMG Türkiye İnşaat Sektör Lideri İsmail Önder Ünal, GSYİH’da doğrudan payı yüzde 8’e yaklaşan inşaat sektörünün, 2016 yaz aylarında yaşadığı sarsıntının ardından hızla toparlandığını, 2017’deki yüksek potansiyelinin gerçekleşmesi için bir ivmeye ihtiyaç duyduğunu söyledi. Ünal, “Döviz kurlarındaki hareketlilik, inşaat sektörünün performansını belirleyecek. Yatırımcının, kur artışı maliyetlere yansımadan alım fırsatlarını değerlendirmek istemesi kısa vadede hareket yaratabilir” dedi. Ünal’ın sektör raporundan dikkat çektiği rakamlar şöyle:


İnşaat sektörünün toplam hasıladaki payı düzenli olarak artıyor. 2000’de toplam hasılanın yüzde 4,6’sı inşaat sektörü tarafından oluşturulurken bu oran 2010’da yüzde 6’ya ve 2015’te yüzde 7,3’e yükseldi. 2016’nın ilk 3 ayında yüzde 7,6’ya çıktı. Çeyrek bazında en büyük katkısı yüzde 8,3 ile ikinci çeyrekte oldu. Bu oran, 1998’den bu yana açıklanan tüm veriler içinde en yükseği oldu.


İnşaat sektörü, istihdam için de önemli. 2016 yılının ilk 9 ayında ortalama 27 milyon 300 bin kişi istihdam edildi, bunun 2 milyona yakın bölümü inşaat sektöründe çalıştı.


2016 yılının ilk 11 ayında konut satışları (1 milyon 199 bin adet) 2015’in aynı dönemine göre (1 milyon 147 bin adet) yüzde 4.6 artış gösterdi.

Günde 3 bin 600 konut satıldı

2016 yılında aylık ortalama 109 bin, günlük ortalama 3 bin 600 adet konut satıldı. Aylar bazında 2016 yılının zirvesinde Kasım ve Ekim ayları var. Düşen faiz oranları ve  TOKİ  kampanyalarının da etkisiyle bu aylarda satılan konut sayısı bir önceki senenin aynı aylarına göre yüzde 25 arttı.


Yılın ilk 11 ayında satışların en az olduğu ay ise 81 bin konut ile darbe girişiminin yaşandığı Temmuz ayı oldu.


2016’nın ilk 11 ayında yabancılara 16 bin 549 konut satıldı. Bir önceki yılın ilk 11 ayında ise yabancılara 20 bin 547 konut satılmıştı. Yüzde 19’luk düşüş gerçekleşti. Yabancı alıcıların Ekim başı itibariyle 3 TL’yi aşan ve Kasım ayı sonunda 3,50 TL’ye dayanan dolar kurundan etkilendikleri tahmin ediliyor.

2016’nın ilk 11 ayında Türk müteahhitlik firmaları yurtdışında kazandıkları 92 proje için 7,7 milyar dolarlık sözleşme imzaladı. 2016’da sektör son 10 yılın en zayıf performansını sergiledi. Proje sayısı bazında yüzde 59, toplam proje bedeli bazında yüzde 65’lik daralma yaşandı. Rusya ile yaşanan uçak krizi Rus inşaat pazarında ciddi payı olan Türk firmalarını önemli ölçüde etkiledi.

Potansiyel var ama kur tehdit ediyor

Türkiye’nin demografik yapısından kaynaklanan konut ihtiyacı, halkın tasarruf ve yatırım tercihleri, yakın coğrafyalardaki sorunlar nedeniyle aldığımız göç ve yabancılardan gelen konut talebi birlikte düşünüldüğünde pazarda hala talep kaynaklı önemli potansiyel olduğu söylenebilir. Kentsel dönüşüm projelerinin büyüklüğü, doğal nüfus artışı ve bunun getirdiği nitelikli konuta yönelik taleple birleştiğinde konut sektörü, ekonominin lokomotifi olmaya devam edecektir.


Ancak ekonomiye yön veren inşaat sektörü ülkenin ekonomik performansından doğrudan etkileniyor. Döviz kurları ve faizdeki gelişmeler inşaat sektörünün 2017 yılı performansında temel belirleyici faktörler olacak. Konut piyasasında faiz düşüşleri talebi tetikliyor. Ama döviz kurlarındaki artışın inşaat maliyetlerini etkilemesi kaçınılmaz. Bundan etkilenmek istemeyen yatırımcıların tamamlanma aşamasında olan projelerde son alım fırsatlarını değerlendirmek isteyeceği öngörülebilir. Her zaman güvenli yatırım olarak görülen gayrimenkulün, sığınılacak bir liman olarak değerlendirilmesini de bekliyoruz.

Yurtiçi altyapı yatırımları; İzmir-Ankara otoyolu, nükleer santraller, Kanal İstanbul ve şehir hastaneleri gibi devam eden ve planlanan projelerle devam edecek gibi görünüyor.

Yurtdışında hedef 25 milyar doların üstüne çıkmak

Yurtdışında rekabetçi gücünü uzun süredir ENR (Engineering News-Record) listesinde ilk 3 sırada yer alarak kanıtlayan inşaat sektörünün hedefi yıllık 25 milyar ABD Doları yeni proje üstlenme ortalamasını yukarı çekmek olacak.


Petrol fiyatları ve siyasi karışıklıklar nedeniyle olumsuz etkilendiği mevcut pazarları, Afrika, İran, Güney Amerika gibi alternatif pazarlarla destekleme arayışı 2017 yılında da devam edecek.


Haber AA'da şu şekilde yer aldı


Denetim, vergi ve danışmanlık hizmeti şirketi KPMG Türkiye İnşaat Sektör Lideri İsmail Önder Ünal, talep kaynaklı önemli potansiyeli bulunan inşaat sektörü için 2017'nin umut vadettiğini bildirdi.


Ünal, KPMG Türkiye 2017 İnşaat Sektör Raporu'na ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'da (GSYİH) doğrudan payı yüzde 8'e yaklaşan inşaat sektörünün 2016 yaz aylarında yaşadığı sarsıntının ardından hızla toparlandığını ifade etti.


Sektörün 2017'deki yüksek potansiyelinin gerçekleşmesi için bir ivmeye ihtiyaç duyduğunu belirten Ünal, döviz kurlarındaki hareketliliğin inşaat sektörünün performansını belirleyeceğini, yatırımcının kur artışı maliyetlere yansımadan alım fırsatlarını değerlendirmek istemesinin kısa vadede hareket oluşturabileceğini kaydetti.


Ünal, inşaat sektörünün toplam hasıladaki payının düzenli olarak arttığına işaret ederek, 2016'nın ilk 3 ayında toplam hasılanın yüzde 7,6'sının inşaat sektörü tarafından oluşturulduğunu, çeyrek bazında en büyük katkının ise yüzde 8,3 ile ikinci çeyrekte gerçekleştiğini, bu oranın 1998'den bu yana açıklanan tüm veriler içinde en yükseği olduğunu belirtti.


İnşaat sektörünün istihdam için de önemli olduğunu vurgulayan Ünal, 2016 yılının ilk 9 ayında ortalama 27 milyon 300 bin kişinin istihdam edildiğini, bunun 2 milyona yakın bölümünün inşaat sektöründe çalıştığını aktardı.


Ünal, 2016 yılının ilk 11 ayında 1 milyon 199 bin olarak gerçekleşen konut satışlarının 2015'in aynı dönemine göre yüzde 4,6 artış gösterdiğine dikkati çekti.


- Günde 3 bin 600 konut satıldı

2016 yılında aylık ortalama 109 bin, günlük ortalama 3 bin 600 konut satıldığı bilgisini veren Ünal, aylar bazında geçen yılın zirvesinde kasım ve ekimin bulunduğunu, düşen faiz oranları ve TOKİ kampanyalarının da etkisiyle bu aylarda satılan konut sayısının bir önceki yılın aynı aylarına göre yüzde 25 arttığını açıkladı.


Ünal, yılın ilk 11 ayında satışların en az olduğu ayın ise 81 bin konut ile darbe girişiminin yaşandığı temmuz olduğuna değindi.


Geçen yılın ilk 11 ayında yabancılara 16 bin 549 konut satıldığını aktaran Ünal, "Bir önceki yılın ilk 11 ayında ise yabancılara 20 bin 547 konut satılmıştı. Burada yüzde 19 düşüş gerçekleşti. Yabancı alıcıların ekim başı itibarıyla 3 lirayı aşan ve kasım ayı sonunda 3,50 liraya dayanan dolar kurundan etkilendikleri tahmin ediliyor." yorumunu yaptı. 


Ünal, 2016'nın ilk 11 ayında Türk müteahhitlik firmalarının yurt dışında kazandıkları 92 proje için 7,7 milyar dolarlık sözleşme imzaladığını ve sektörün son 10 yılın en zayıf performansını sergilediğini belirterek, proje sayısı bazında yüzde 59, toplam proje bedeli bazında yüzde 65 daralma yaşandığını, Rusya ile yaşanan uçak krizinin Rus inşaat pazarında ciddi payı olan Türk firmalarını önemli ölçüde etkilediğini ifade etti.


- "Döviz kurlarındaki artışın inşaat maliyetlerini etkilemesi kaçınılmaz"

Önder Ünal, "Türkiye'nin demografik yapısından kaynaklanan konut ihtiyacı, halkın tasarruf ve yatırım tercihleri, yakın coğrafyalardaki sorunlar nedeniyle aldığımız göç ve yabancılardan gelen konut talebi birlikte düşünüldüğünde pazarda hala talep kaynaklı önemli potansiyel olduğu söylenebilir. Kentsel dönüşüm projelerinin büyüklüğü, doğal nüfus artışı ve bunun getirdiği nitelikli konuta yönelik taleple birleştiğinde konut sektörü, ekonominin lokomotifi olmaya devam edecektir. 2017 inşaat sektörü için umut vadediyor." değerlendirmesinde bulundu. 


Ancak ekonomiye yön veren inşaat sektörünün ülkenin ekonomik performansından doğrudan etkilendiğine değinen Ünal, şunları kaydetti:


"Döviz kurları ve faizdeki gelişmeler inşaat sektörünün 2017 yılı performansında temel belirleyici faktörler olacak. Konut piyasasında faiz düşüşleri talebi tetikliyor. Ama döviz kurlarındaki artışın inşaat maliyetlerini etkilemesi kaçınılmaz. Bundan etkilenmek istemeyen yatırımcıların tamamlanma aşamasında olan projelerde son alım fırsatlarını değerlendirmek isteyeceği öngörülebilir. Dövizdeki belirsizlikten endişe eden yatırımcı, sığınılacak bir liman olarak konuta yönlenebilir. Ama maliyetlerin projelere yansıması sektörün performansını etkileyecek gibi görünüyor."


Ünal, yurt içi altyapı yatırımlarının İzmir-Ankara otoyolu, nükleer santraller, Kanal İstanbul ve şehir hastaneleri gibi devam eden ve planlanan projelerle sürecek gibi göründüğünü ifade etti. 


Yurt dışında rekabetçi gücünü uzun süredir Engineering News-Record (ENR) listesinde ilk 3 sırada yer alarak kanıtlayan inşaat sektörünün hedefinin yıllık 25 milyar dolar yeni proje üstlenme ortalamasını yukarı çekmek olacağını belirten Ünal, "Petrol fiyatları ve siyasi karışıklıklar nedeniyle olumsuz etkilendiği mevcut pazarları, Afrika, İran, Güney Amerika gibi alternatif pazarlarla destekleme arayışı 2017 yılında da devam edecek." görüşlerini aktardı.


AA


Haber Dünya'da şöyle yer aldı


KPMG Türkiye, 2017 inşaat sektörü raporunu açıkladı. Rapora ilişkin bilgi veren KPMG Türkiye İnşaat Sektör Lideri İsmail Önder Ünal'a göre, Türkiye'nin aldığı göç, yabancıların konut talebi, pazardaki potansiyel talep ve kentsel dönüşüm projeleri 2017'de inşaat sektörü için umut vadediyor. Ancak döviz kuru ve faizdeki artış inşaat sektörüne doğrudan yansıyacak. Ünal, "Dövizdeki belirsizlikten endişe eden yatırımcı, sığınılacak bir liman olarak konuta yönlenebilir. Ama maliyetlerin projelere yansıması sektörün performansını etkileyecek gibi görünüyor" dedi. Ünal'ın sektör raporundan dikkat çektiği diğer noktalar şöyle: 


- İnşaat sektörünün toplam hasıladaki payı düzenli olarak artıyor. 2000'de toplam hasılanın yüzde 4,6'sı inşaat sektörü tarafından oluşturulurken bu oran 2010'da yüzde 6'ya ve 2015'te yüzde 7,3'e yükseldi. 2016'nın ilk 3 ayında yüzde 7,6'ya çıktı. Çeyrek bazında en büyük katkısı yüzde 8,3 ile ikinci çeyrekte oldu. Bu oran, 1998'den bu yana açıklanan tüm veriler içinde en yükseği oldu. 


- İnşaat sektörü, istihdam için de önemli. 2016 yılının ilk 9 ayında ortalama 27 milyon 300 bin kişi istihdam edildi, bunun 2 milyona yakın bölümü inşaat sektöründe çalıştı. 

Günde 3 bin 600 konut satıldı 


-2016 yılında aylık ortalama 109 bin, günlük ortalama 3 bin 600 adet konut satıldı. Aylar bazında 2016 yılının zirvesinde kasım ve ekim var. Düşen faiz oranları ve TOKİ kampanyalarının da etkisiyle bu aylarda satılan konut sayısı bir önceki senenin aynı aylarına göre yüzde 25 arttı. 


- 2016'nın ilk 11 ajanda yabancılara 16 bin 549 konut satıldı. Bir önceki jalın ilk 11 ajanda ise yabancılara 20 bin 547 konut satılmıştı. Yüzde 19'luk düşüş gerçekleşti. Yabancı alıcıların ekim başı itibariyle 3 TL'jû aşan ve kasım aju sonunda 3,50 TL'ye dayanan dolar kurundan etkilendikleri tahmin ediliyor. 


- 2016'nın ilk 11 ajanda Türk müteahhitlik firmaları juırtdışında kazandıkları 92 proje için 7,7 milyar dolarlık sözleşme imzaladı. 2016'da sektör son 10 jalın en zajaf performansını sergiledi. Proje sajası bazında jnizde 59, toplam proje bedeli bazında yüzde 65'lik daralma yaşandı. Rusya ile yaşanan uçak krizi Rus inşaat pazarında ciddi paju olan Türk firmalarını önemli ölçüde etkiledi.


Dünya