Kripto paralarda sert değer kaybı!

Kripto paralarda sert değer kaybı!


Son 24 saatte sert değer kayıplarının gerçekleştiği kripto para piyasasında, piyasanın temel belirleyicisi konumunda olan Bitcoin'in değer kaybı yüzde 20'yi geçti. Piyasada 388 bin yatırımcının parasını sıfırladığı ileri sürüldü.


Uzmanlar, küresel ekonomik gelişmelerin ve koronavirüsün Omicron varyantının ortaya çıkmasının, kripto para piyasasındaki sert düşüşün nedenlerinden olabileceğine dikkat çekti. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; son 24 saatte sert düşüşlerin kaydedildiği kripto para piyasasında, piyasanın temel belirleyicisi konumunda olan Bitcoin'deki değer kaybı yüzde 20'yi geçti. 

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cem Barlas Arslan, konuyla ilgili açıklamasında, kripto para piyasalarındaki bu değer kayıplarının "büyük boğa hareketi" öncesi düşüş olduğunu iddia edenlerin olduğunu dile getirdi.

Kripto paralarda sert değer kaybı!

Bitcoin'in daha önceki dönemlerde de, 2011, 2013 ve 2017 yıllarında benzer grafiksel hareketler sergilediğini vurgulayan Arslan, "Mum grafiklerine baktığımızda öncekilerle hemen hemen aynı grafiği veriyor. Çok büyük yükselişlerden önce çok ciddi düşüşler oluyor. Diğer bir husus aralık ayı genel olarak hep sancılı geçiyor. Bu düşüşleri şöyle de anlamlandırabiliriz; Pandemiyle ilgili olarak Omicron isimli varyanttan bahsedildi. Pandemiyle ilgili olumsuz bir haber olduğunda genel olarak piyasalarda bir geri çekilme oluyor" açıklamasını yaptı. 

Kripto paralarda sert değer kaybı!

"388 bin yatırımcının parasını sıfırladığı iddia ediliyor"

Arslan, konuyla ilgili konuşmasının devamında şunları söyledi:

"ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı önceki günlerde kripto para borsalarının gözetime ihtiyacı olduğunu söyledi. Bu da piyasada bir baskı yaratmış olabilir. Kripto para piyasalarında temel belirleyici Bitcoin. Bitcoin düştüğünde altcoinler de düşüyor. Bunun sebebi de piyasanın hacminin çok büyük bir kısmını Bitcoin'in oluşturuyor olması. Kripto para piyasalarındaki bu son düşüşte 388 bin yatırımcının 'liq' olduğu iddia ediliyor. Yani kaldıraçlı işlem yapan yatırımcılar, kripto para piyasalarındaki bu düşüş sonrası açtıkları pozisyona bağlı olarak belli bir yerden sonra paralarını tamamen sıfırlamış. Spot piyasada işlem yapanlara bir şey olmuyor, sadece düşüş yüzdesi ne kadarsa o kadar etkileniyor."

Kripto paralarda sert değer kaybı!

"Tarihindeki en sert düşüşlerden biri"

Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nurullah Mahmut Dündar da kripto para piyasalarındaki son gerilemeyele beraber 1,5 milyar dolara yakın kripto paradan nakite dönüş olduğunun altını çizdi. 

Bu dönüşün nedenleri olduğunun altını çizen Dündar, "Geçen günlerde ABD Merkez Bankası, enflasyondaki geçicilik vurgusunu terk etti, varlık azaltımını hızlandırmayı açıkladı. Faiz artışlarının varlık fiyatlarını etkilediğini de söyleyelim. Bu da bir faktör. Yine önceki günlerde ABD’de kripto para borsalarından bazılarının üst düzey yöneticileri Temsilciler Meclisi'nde ifadeye çağrıldı. Sebep arayacaksak bu gelişmeler üst üste geldi bu düşüşün sebebi oldu denilebilir" dedi.

Kripto paralarda sert değer kaybı!

Dündar, Bitcoin tarihinde bu şekilde yüzde 20 değer kayıplarının çok nadir yaşandığına vurgu yaparak, şöyle konuştu:

"Bu düşüş, tarihindeki en sert düşüşlerden bir tanesi. Yaklaşık 1,5 yıldan beri Bitcoin'in yükselişi trendini seyrediyorduk. 60 bin dolar seviyelerini geçti. Hatta daha da yükselecek diye öngörüyorduk. Çok ciddi manada bir sert düşüş yaşadı. Ekonomide bir ‘boğa’ dönemi, bir de ‘ayı’ dönemi vardır. Kripto piyasasında da bu durum aynı şekildedir. Bu son düşüş, düşüş trendinin işareti mi diye tartışıyoruz.

Kripto para piyasasının hacmi diğer ekonomik ürünlere oranla çok daha düşük. Dolayısıyla sisteme hızlı likiditenin eklenmesi ya da çıkarılması hızlı yükselişlere ve hızlı düşüşlere sebep oluyor. Kripto para piyasasında daha dikkatli hareket etmekte fayda var. Sistem sürekli kazandıracak bir sistem olarak lanse ediliyor, öyle değil.

Öte yandan, kripto para piyasalarında böyle sert düşüşler gerçekleştiği zaman sürekli kaybettirdiği gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Öyle bir şey de yok. Her bir ekonomik ürün gibi fiyatları yükselebiliyor, azalabiliyor. Dünyada genel bir ekonomik darlık söz konusu. Bu süreçlerin hepsini baz aldığımızda bunun kripto para piyasasına yansıması oldukça normal."

Kripto paralarda sert değer kaybı!

Ethereum'da da kayıp büyük

Bitcoin, 24 saatte yaklaşık yüzde 23 değer kaybederek 41 bin 900 seviyelerine düştü. Bitcoin’deki gerilemeyle kripto para birimlerinde son 24 saatte yaklaşık bir milyar dolarlık satış gerçekleşti. Bitcoin’den sonra en değerli kripto para olan Ethereum da yüzde 22 değer kaybetti.

Kripto para sitesinde virüs şoku!

Bitcoin yatırımı için doğru zaman mı?

Kripto paralarda mağduriyet nasıl azaltılabilir?