Kültür başkenti için yasa geliyor

Kültür başkenti için yasa geliyorMÜSİAD'ın toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Günay İstanbul için `Kültür Başkenti' Yasası çıkacağını söyledi.


KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, en geç önümüzdeki hafta 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Yasası'nın Meclis'ten çıkacağını söyledi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen `İstanbul'un taşı toprağı kültür' konulu `5. İletişim Zirvesi''nin açılışında konuşan Günay, 2010 projesinin insanların önüne bir takvim koyacağını belirterek yasa çıktıktan sonra çalışmaların gönüllülük esası üzerine devam etmesinin önemli olduğunu vurguladı.

`
İstanbul'un kültür başkenti ilan edilmesini ne itibar, ne iltifat sayıyorum. Sadece bir fırsat sayıyorum' şeklinde konuşan Bakan Günay İstanbul'da yapılacak çok şey olduğunu dile getirdi. Günay `Keşke 2010 yılına kadar hepsini yapabilsek ama yapamayacağız, bunu biliyorum' dedi.

Ertuğrul Günay, İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmesi hakkında yapılması gerekenler arasında öncelikli alanların bulunduğunu belirterek Topkapı Sarayı Müzesi'nin içinde mekana yakışmayacak barakalar ve Zührevi Hastalıklar Hastanesi gibi yapıların kaldırılması için ilgili makamlara başvurduklarını bildirdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul 2010 Kültür Başkenti Projesi Danışma Kurulu Başkanı Egemen Bağış da Türkler'in, kültür konusunda birçok millete öncülük etmesi gereken bir millet olduğunu söyledi.


VAROL NALBANT /STAR