Malatyalı inşaatçılar mania sorunun çözülmesini istiyor!

Malatyalı inşaatçılar mania sorunun çözülmesini istiyor!Yıl içerisinde yüzlerce binanın yükseldiği Malatya’nın merkez ilçelerinden Yeşilyurt’ta müteahhitler mania sorunu ile karşı karşıya. İnşaat sektörü yaklaşık 50 yıl önce çizilen Malatya’daki mânia hattının yeniden gözden geçirilmesini istiyor.


Malatya’da kentsel dönüşüm çalışmalarının yanı sıra lüks konut inşaatlarının da yapımı tüm hızıyla sürüyor.


Yıl içerisinde yüzlerce binanın yükseldiği Malatya’nın merkez ilçelerinden Yeşilyurt’ta müteahhitler mania sorunu ile karşı karşıya. İnşaat sektörü yaklaşık 50 yıl önce çizilen Malatya’daki mânia hattının yeniden gözden geçirilmesini istiyor.


GELİŞİME ENGEL OLUYOR


Mânia hattının Malatya'nın gelişimine engel teşkil ettiğini ifade eden uzmanlar, "Sınırlı bir tarihi dokusu bulunan Yeşilyurt ilçesi özellikle son dönemlerde gelişmeye başlamış bir ilçedir. Dünyadaki örnekleri gibi yakın tarihte kurulan modern şehirler hem günümüzün şehirleşme ihtiyaçlarını karşılamak hem de ticari cazibe merkezi olabilmeleri açısından yüksek katlı imar planlarına müsaade etmektedir. Bu anlamda mânia hattı Yeşilyurt'un gelişiminde önemli bir engel oluşturmaktadır. En fazla kırmızı koda göre artı 995’dir" dedi.


İZNİ BELEDİYEDEN ALMALIYIZ


Mânia hattı içerisinde yapılan binanın yüksekliği ne olursa olsun Genelkurmay Başkanlığı'ndan izin almak zorunda olduklarını bu yüzdenden de zorluklarla karşılaştıklarını belirten uzmanlar, "Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ilgili belediyelere bildirdiği genelgede havaalanı mânia planları sınırları dâhilinde kalan arazilerin zemin kotundan itibaren 45 metre ve daha fazla yükseklikte yapılacak yapılar için belediyeden izin alınabilir ifadeleri yer alıyor. Ancak mania hattı içerisinde kalan bölgelerde kat adedi ne olursa olsun Genelkurmay'dan izin alınmak zorundadır" diye konuştular. İlçede Mania planına uygun olmayan çok sayıda binanın olduğu ve belediyenin ne zaman traşlamaya gideceği ise merak ediliyor. 


Net Haber