Mega köprü projeleri gayrimenkul fiyatlarını artırmayı sürdürüyor!

Mega köprü projeleri gayrimenkul fiyatlarını artırmayı sürdürüyor!Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu endeksa.com’un verilerine göre Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi köprülerinin güzergahlarındaki bölgelerde gayrimenkul değerleri önemli artışlar gösteriyor.


Gayrimenkul değerlemede dijital teknolojilerin gelişmiş olanaklarını kullanan www.endeksa.com’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi köprülerinin güzergahlarındaki bölgelerde gayrimenkul değerlerinin artış trendi içinde olduğunu kaydediyor. 


Son dönem itibariyle, uzun süredir fiyat artışı görülen Göktürk, Beykoz, Çekmeköy gibi bölgelerde fiyat artış hızının yavaşlamakta olduğunu belirten Öğüt, Çatalca, Sarıyer, Bursa, Yalova ve Kocaeli gibi bölgelerde ise yüksek fiyat artış hızının gözlemlendiğini söylüyor. Öğüt, Yavuz Sultan Selim Köprüsü nedeniyle İstanbul’da en fazla fiyat artışı görülen bölgelerin Başakşehir, Çatalca ve Sarıyer olduğunu ifade ediyor.


Başakşehirde birim fiyat 3.300 TL/m2, Sarıyer’de 11.525 TL/m2      

Bölgelere göre değer artışlarının metrekare birim fiyatları ve geri dönüş süreleri hakkında bilgi veren Öğüt, şunları söylüyor: “www.endeksa.com Temmuz ayı sonu verilerine göre Çatalca’da ortalama konut satış fiyatı 2.250 TL/m2 ve konut yatırımının geri dönüş süresi 24 yıl. Başakşehir’de ortalama konut satış fiyatı 3.300 TL/m2 ve geri dönüş süresi yine 24 yıl. Sarıyer’de ortalama konut satış fiyatı 11.525 TL/m2. Konut yatırımının geri dönüş süresi ise 31 yıla kadar yükselmiş durumda. Bu bölgeleri tüm İstanbul ortalamaları ile karşılaştıracak olursak, İstanbul genelinde ortalama konut satış fiyatının 4.400 TL/m2 ve geri dönüş süresinin 21 yıl olduğunu görüyoruz.”

 

En çok değerlenen bölgeler

Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi köprülerinin en çok değerlendirdiği bölgeler hakkında Öğüt, şu bilgileri veriyor: “Yavuz Sultan Selim Köprüsü Eyüp, Başakşehir, Sancaktepe, Çatalca, Arnavutköy, Sarıyer, Beykoz ve Çekmeköy ilçelerinin gayrimenkul değerlerinde önemli artışa sebep oldu. Osman Gazi Köprüsü’ne baktığımızda ise Bursa, Kocaeli ve Yalova’da gayrimenkul fiyatlarında yüksek artışlar görülüyor. Kocaeli’nde Gebze, Körfez, Karamürsel ve Gölcük en fazla değer artışı görülen bölgeler. Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi köprülerinin gayrimenkul değer artışına sebep olduğu tüm bölgeleri göz önünde bulundurursak, en fazla değer artışının Bursa ve Kocaeli’nde olduğunu görüyoruz.”


Ortalama konut fiyatı Bursa’da 1.875 TL/m2, Gebze’de 2.100 TL/m2   

Değer artışı görülen bölgelerde metrekare birim fiyatı ve geri dönüş süreleri hakkında Öğüt, şu bilgileri veriyor: Endeksa.com Temmuz ayı sonu verilerine göre Bursa’da ortalama konut fiyatı 1.875 TL/m2 ve konut yatırımının geri dönüş süresi 17 yıl. Kocaeli’nde en çok değer artışı görülen ilçeler Gebze, Körfez, Karamürsel ve Gölcük. Gebze’de ortalama konut satış fiyatı 2.100 TL/m2 ve konut yatırımlarının geri dönüş süresi ortalama 23 yıl. Kocaeli Körfez ilçesinde ortalama konut satış fiyatı 1.425 TL/m2 ve yatırımın geri dönüş süresi 20 yıl. Karamürsel’de ortalama konut satış fiyatı 1.850 TL/m2, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 25 yıl. Gölcük’te ortalama konut satış fiyatı 1.400 TL/m2, yatırımın geri dönüş süresi 21 yıl.” 


Gelecek dönemde yine son dönemdeki artış trendinin devam etmesini beklediklerini kaydeden Öğüt, özellikle konut fiyatlarının yüksek hızda arttığı İstanbul’da Çatalca, Başakşehir ve Sarıyer ile Bursa ve Kocaeli’nde artışın süreceğini belirtiyor.