Mehmet Hacıkamiloğlu: 115 milyon TL çevre yatırımı yaptık!

Mehmet Hacıkamiloğlu: 115 milyon TL çevre yatırımı yaptık! Mehmet Hacıkamiloğlu: 115 milyon TL çevre yatırımı yaptık!

Çimsa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu, 5 yıllık dönemde toplam 115 milyon TL çevre yatırımı yaptıklarını belirterek bunun 106 milyon TL'sinin son 3 yılda gerçekleştirildiğini söyledi.


Çimsa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu, 5 yıllık dönemde toplam 115 milyon TL çevre yatırımı yaptıklarını belirterek bunun 106 milyon TL'sinin son 3 yılda gerçekleştirildiğini söyledi. 

2010 yılından bu yana yürüttükleri çalışmalarla sürdürülebilirlik yönetiminde önemli boyutta yol aldıklarını ifade eden Hacıkamiloğlu, "Son dönemdeki çevre yatırımlarımız arasında; Mersin 1. ve 2. üretim tesislerindeki Atık Gazdan Elektrik Üretim Projesi, Eskişehir 2. üretim hattında kurulmuş olan Hot Disc Otomatik Atık Besleme Sistemi ve ATY (Atıktan Türetilmiş Yakıt) Hazırlama Tesisi, Kayseri fabrikası döner fırın elektrofiltrelerinin Torbalı filtrelere dönüşümü, çimento, hazır beton ve agrega tesislerimizde tozsuzlaştırma ve çevre yatırımları öne çıkıyor." dedi. 

Çimsa'nın yeni atılımlarla çimento sektöründeki konumunu her geçen gün güçlendirdiğini kaydeden Hacıkamiloğlu, 2014'te operasyonel performansı sürdürülebilir kılacak çalışmalara devam edeceklerini belirtti. Afyon Çimento Fabrikası Taşınması ve Modernizasyonu Projesi kapsamında şehir dışında yeni ve modern bir fabrika kurmak üzere yatırım planlarını tamamladıklarını belirten Hacıkamiloğlu, 150 milyon dolara mal olacak fabrikanın temelinin ilkbaharda atılacağını ve 2016 yılı başında devreye alınmasının planlandığını dile getirdi. 

Hacıkamiloğlu, Çimsa, Eskişehir Fabrikası'nın idari binasının da Yeşil Bina olarak yeniden inşa edileceği ve bu binanın temelinin de 2014 yılında atılacağının bilgisini verdi. Ayrıca sektöre dair de değerlendirmelerde bulunan Hacıkamiloğlu, inşaat sektörünün Türkiye'nin büyümesinde lokomotif bir rol oynadığını belirterek, "Türkiye dönemsel bazda kaç puan büyüyorsa inşaat sektörü de bundan birkaç puan fazla büyür, tabii tam tersi bir durum da geçerlidir." diye konuştu. Geçmişte kamu yatırımlarının sektördeki payının üçte bir civarında olduğunun altını çizen Hacıkamiloğlu, "Günümüzde ise bu oran yüzde 50'lerde seyrediyor. Yapılan her yatırım sektöre soluk katıyor." ifadesini kullandı. 


Büyükçekmece Gazetesi