Mehmet Özhaseki: İnşaat sektörü medarı iftiharımız!

Mehmet Özhaseki: İnşaat sektörü medarı iftiharımız! Mehmet Özhaseki: İnşaat sektörü medarı iftiharımız!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye'nin yurt dışında inşaat sektöründe Çin'den sonra ikinci sıraya yükseldiğini söyledi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarlarından biri kabul edilen MIPIM 2018'i ziyaret den Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından oluşturulan İstanbul Yatırım Çadırının açılışını yaptı. 

Özhaseki, burada düzenlenen basın toplantısında, 25 bine yakın kişinin ziyaret ettiği MIPIM Fuarı’na Türkiye’nin son dönemde yoğun katılım gösterdiği söyleyerek, “Ülke olarak burada 250 civarında kuruluşumuz var. Bunlar bizim ülkemizin gururu, hepimiz bu ülkeyi dışarıda temsil eden kuruluşlar. Olayı sadece burada bir alışveriş imkanı gibi görmüyoruz. Aynı zamanda burada ayakta kalan ülkelerin, iş yapan ülkelerin, büyüyen, gelişen ülkelerin kendi yapmış oldukları çalışmaları bütün dünyaya tanıttıkları bir ortam olarak görüyoruz.” diye konuştu.

 

 

İnsanoğlunun sürekli artan bir değişim isteği ile hareket ettiğini ve mekan değiştirdiğini belirten, Özhaseki, inşaat sektörünün bu değişimle şekillendiğini, yurt dışında ve yurt içinde Türk inşaat şirketlerinin önemli başarılar kaydettiğini, ülkenin medarı iftiharı haline geldiğini belirtti.

Özhaseki, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Yurt dışında zaten inşaat sektörü bizim medarı iftiharımız. İlk 250 içerisinde bizim her zaman 40 ila 50 firmamız var. Bu firmalar bizi gayet iyi temsil ediyorlar. Son 10 yılda 220 milyar dolarlık bir iş hacmine ulaştık. Çin’den sonra ikinci sıradayız.”

Türkiye’de son yıllarda müthiş bir kalkınma atağının yaşandığını söyleyen Özhaseki, “Özellikle 2002’den itibaren başlayan dönemde yapılmış olan yatırımları sadece ülke içerisindeki yatırımlar olarak görmekten ziyade, biraz da kıtalar arası yatırımlar gibi de görmek lazım. Ülke içinde yatırımlar, kalkınma hamleleri hızlı bir şekilde devam ederken, bir taraftan da iki kıtayı birbirine bağlayan yer altındaki geçitten, üçüncü köprüden, Kocaeli tarafına yapılan üst geçitten, bunların her biri adeta kıtaları birbirine bağlayan bölgesel yatırımlar olarak da karşımızda duruyor. İnşallah bu hızlı yatırım atağı da devam edecek diye düşünüyorum.” diye konuştu.

İstanbul’da yapımı devam eden üçüncü havalimanının bittiğinde dünyada birinci sıraya yerleşeceğini söyleyen Özhaseki, havalimanının etrafındaki 55 ülkeyi üç saatlik bir sürede birbirine bağlayacak tek havalimanı olacağını belirtti.

“Bulunduğumuz coğrafya itibarıyla zor bir yerdeyiz. Coğrafya insanın kaderiymiş derler yani kimse kendiliğinden seçmezmiş.” diyen Özhaseki, Türkiye’nin kolay bir coğrafyada bulunmadığını ve son 3 yılda karşı karşıya kaldığı sorunların Batı’daki güçlü ülkelerde yaşanması durumunda sonucun çok daha farklı olacağını belirtti.

- Şehir ekonomileri ülkelerle yarışıyor

“Artık dünyada şehirler yarışıyor. Kim ne derse desin. Şehirlerin ekonomileri bazı ülke ekonomilerini geçmiş vaziyette.” diyen Özhaseki, şehirlerin kendi tanıtımlarına önem vermeleri gerektiğini kaydetti. Özhaseki, bu yarışta geride kalanın silinip gittiğini savundu.

Özhaseki, şu şekilde konuştu:

“Anadolu, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri. Böyle olmasına rağmen geçmişte cazibe merkezi olan, başkentlikler yapmış, nüfusu 300, 500 binleri bulmuş yani birkaç asır, birkaç bin yıl öncesinden bahsediyorum, şehirlerin birçoğu şimdi yok olup gitmişler. Eğer şehirlerimizin yöneticileri, kendi şehirleriyle ilgili doğru projeler yapıp, ileriye doğru şehirlerini açarlarsa, o şehirler büyüyecek ve gelişecektir. Bir bilim adamının sözü, şehirlerin geleceği, oradaki yöneticilerin ufuklarıyla doğru orantılıdır. Şimdi artık şehirlerimizin yarıştığı bir ortamda bu fırsatları doğru oranda, yerinde değerlendirmek hepimizin görevidir diye düşünüyorum. Bu vesileyle buraya kadar gelen, emek veren, ülkeyi tanıtma adına bir milim dahi olsa gayret eden arkadaşlarımı kutluyorum."

Özhaseki, bir süre önce vefat eden İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar ile geçen yılki fuarda beraber olduklarını belirterek, “Bu sene aramızda yok, Allah rahmet etsin. Bir varmış bir yokmuş dünyadayız. İyi işler bırakarak gittiğine hepimiz eminiz.” dedi.

Toplantının başında konuşan  İTO Başkanı Öztürk Oran da fuara Türkiye'den 250 şirket ve 700 ziyaretçinin katıldığını söyleyerek, İstanbul Çadırının Türkiye'nin mega projelerinin yanı sıra vitrin projelerinin tanıtılması ve ortaklıklar için ideal bir ortam sunacağını, MIPIM'in İstanbul’un çok yönlü kimliği, zengin tarihi ve sahip olduğu fırsatların sergilenmesi adına önemli bir sahne olduğunu belirtti.

Dört gün boyunca dünya çapında yatırım ve gayrimenkul profesyonellerini bir araya getirecek MIPIM 2018'in bu yılki ana teması "Dünyanın Şehir Haritası Değişiyor" oldu.

 

pus