Menderes Türel Antalya projelerini açıkladı!

Menderes Türel Antalya projelerini açıkladı!

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel gelecek dönem için 359 proje hazırladıklarını söyledi.


Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 5 yılda yaptığı hizmetleri anlattı. Antalya Büyükeşhir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Başkan Türel, gelecek dönem projelerini de paylaştı. 2019 yılı sonrası için 359 proje hazırladıklarını belirten Türel, projelerden bir kısmını şu şekilde açıkladı: “Öncelikle Konyaaltı Sahil Projesi’nde olduğu gibi Antalya’da çevreci ve yeşil anlayışı ortaya koyan bir belediyeciliği güçlendirerek uygulamaya devam edeceğiz. Şimdi yeni bir projemiz Millet Bahçesi. 100. Yıl’daki TOKİ’ye ait olan 473 milyon TL değerindeki 40 bin m2lik çok değerli arazi, Millet Bahçesi projemiz için Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ve Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımızın destekleri ile Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz tahsis edildi. Biz de o tahsisin karşılığını müthiş bir proje ile veriyoruz. Falez Kavşağı ile Antalyaspor Kavşağı arasında giden o caddeyi tamamen yerin altına alarak arkadaki yeşil alanla birleştirip, öndeki Atatürk Parkı ile bir bütün haline getiriyoruz. 40 dönümlük Millet Bahçesini 300-400 dönümlük bir proje alanına dönüştürüyoruz. Meltem Mahallesi’nde oturan vatandaşlarımız hiçbir araç trafiği ile karşılaşmadan evlerinden çıktıklarında yürüyerek sahile kadar uzanabilecekler.”


25 kilometrelik metro

2019 sonrasında Antalya’da yaklaşık 25 kilometrelik metro hattını gerçekleştireceklerini de söyleyen Başkan Menderes Türel, şöyle konuştu: “Büyük Liman’dan Lara-Kundu’ya kadar tamamen yer altında gidecek bir toplu ulaşım aracı metro inşaatını da 2019’dan sonra gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bununla ilgili gerekli kamu izinlerini almış durumdayız. Uluslararası finans görüşmeleri bir taraftan devam ediyor. İnşallah seçimleri kazanır kazanmaz hemen projelerini de neticelendirerek hemen yeni bir metro inşaatına başlayacağız. Günlük hayat yukarıda normal akışında devam ederken, yer altında bu çalışma şehrin haberi bile olmadan devam edecek.”  


Projelerde 70 bin kişi iş aş sahibi olacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, gelecek dönem için hazırladıkları 359 projenin yaklaşık 70 bin kişiye istihdam imkânı sağlayacağını söyledi. Başkan Türel, “Projelerimiz arasında Kruvaziyer Liman, Yat Limanlarımız var. Özellikle Antalya’yı dünyanın bir sinema üretim merkezi haline getireceğiz. Aynı Hollywood’daki gibi içinde film stüdyoları, temalı parkların, konaklama tesislerinin, sinema akademisinin olduğu, hemen yanı başında safari park dediğimiz açık hayvanat bahçesinin yer aldığı muhteşem bir projeyi Antalya’da hayata geçireceğiz. Hemen seçim sonrasında inşallah ihalesini yapmayı planlıyoruz. Bu projeyi Antalya’ya kazandırdığımızda sadece orayı 10 milyon kişinin ziyaret etmesini bekliyoruz. İşte o projenin içerisinde 10 bin kardeşimiz de iş sahibi, aş sahibi olacak” şeklinde konuştu.


Büyük değişim

Antalya’ya yaptığı hizmetleri de masaya yatıran Başkan Türel, Antalya’nın ilk göreve geldiği 2004 yılından bu yana çok değiştiğini belirtti. Türel şu şekilde konuştu: “2004’te biz göreve geldiğimizde Büyükşehir Belediyesi’nin 2 tane arıtma tesisi vardı bugün 32 tane. 640 km sahil bandımızda bir milimetre küp suyu arıtmadan denize göndermiyoruz. Antalya, 200 Mavi Bayrakla dünya birincisi. Denizin temizliği çevrenin düzenli ve kontrollü olduğunu gösteren bir simgedir. Antalya’yı yine ilk dönemimde tarihinde ilk kez katlı köprülü kavşaklarla tanıştırmakta bize nasip oldu. 11 tane yapmıştık, bizden sonraki dönemde hiç yapılamadı. Bu dönemde de 27’si katlı köprülü kavşak olmak üzere hemzemin kavşaklarla birlikte neredeyse 50’ye yakın kavşak yaptık. İlk dönemde 11 km raylı sistem çalışması yapmıştık birinci etabını tamamlamıştık. Bizden sonraki 2009-2014 arasında yine hiç yapılamadı. Şimdi 2014 – 2019 arası 44 km’ye yakın bir raylı sistem hattı ekleyerek toplamda 55 km’ye çıkartıyoruz. Bunları dünya rekorlarına imza atacak şekilde yapıyoruz.”


Raylı sistemde dünya rekorları

Meydan-Havaalanı-Aksu Expo arasındaki 18 kilometrelik Raylı Sistem 2’nci Etabını 5.5 ayda tamamladıklarını söyleyen Başkan Türel, “Bunun bir dünya rekoru olduğunu iddia ediyorduk. Şimdi Varsak- Zerdalilik arasındaki 3’üncü etabımızın 16 kilometrelik ilk bölümünü de 4 ay gibi kısa bir sürede tamamladık. Bu da yeni bir dünya rekoru” dedi.


20 milyarlık yatırım hedefi

İşsizliğin tek ilacının yatırım olduğunu söyleyen Türel, “Şu anda bizim raylı sistem inşaatımızda 1500 kişi çalışıyor. Hamasetle, kuru sözle işsizliği çözebilmeniz mümkün değildir. Türkiye’de en çok yatırım yapan belediyelerden biri olmanın onurunu yaşıyoruz. 2014-2019 arasında yaklaşık 12 milyar liraya yakın yatırım yapmışız. Önümüzdeki dönem bunu 20 milyar liraya taşımayı hedefliyoruz” diye konuştu.


Karne notumuz pekiyi

Antalya’da 2004’te 3 ayla sınırlı olan turizm sezonunu bugün 9’a çıkardıklarını söyleyen Türel, şu şekilde konuştu: “Bunu nasıl başarıyorsunuz diye soracak olursanız ürünümüzü çeşitlendirerek, Antalya’yı bir cazibe merkezine döndürecek yatırımlarla bunu yapıyoruz. Konyaaltı Sahil Antalya Yaşam Parkı, Boğaçayı, Tünektepe Teleferik gibi projeleri yapmasaydık Antalya’nın cazibesi bugünkünden farklı olurdu. 2019 sonrasında Antalya’yı rakiplerimizin de önüne geçirecek, dünya şampiyonu yapacak kruvaziyer liman, yat limanları gibi projelerimizin her biri iş ve aş projesi. Siz bu yatırımları yapmazsanız o zaman işsizlik konusunda sorun yaşamaya devam edersiniz. Türkiye’de yatırımı en iyi başaran belediyelerden birisi olarak bu konuda yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatı. Maşallah karne notumuz yaptıklarımıza bakarsanız adeta yıldızlı pekiyilerle dolu.”

 

Menderes Türel kimdir?