16 / 08 / 2022

Meriç Köyatası "dolar düşmeyecek" dedi ve nedenini böyle açıkladı

Meriç Köyatası

Ekonomist Meriç Köyatası, doların gidişatına ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve doların düşmeyeceğini söyledi.Vatandaşlar BDDK'nın kararının ardından düşüşe geçen dolarla ilgili gidişatı merak ederken, ünlü ekonomist Meriç Köyatası, kişisel Youtube hesabından konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dolardaki düşüşün göstermelik olduğunu ve doların hiçbir şekilde düşmeyeceğini madde madde anlatan Köyatası, “Bu video uzun süre güncelliğini koruyacak” ifadelerini kullanarak sözlerine şöyle devam etti:

AKP'NİN POLİTİKALARI HATALI

“Bu kadar gelişmenin ardından şu an ekonomiyi yönetenlerin alacağı kararın hiçbir önemi yok. Hangi karar alınırsa alsın dolar düşüş göstermez. 128 milyar dolar sattılar düşmedi. Yeni fonlar da gelse yine düşmez. AKP’nin hatalı politikaları nedeniyle Türk ekonomisi tam olarak dış borca muhtaç bir yapıya dönüştü, rekabet gücü yitirildi.

Yapısal sorunlarla boğuşuyor. Döviz yükseldiğinde ihracatımız artacak, ithalatımız azalacak, ekonomi dengeye gelecek diyorsunuz. Tam tersi oluyor. Dış ticaret açığımız daha da büyüyor. Döviz kurunu düşürüyorsunuz, dış ticaret açığı yine büyüyor."

Meriç Köyatası "dolar düşmeyecek" dedi ve nedenini böyle açıkladı

DOLAR DÜŞMEYECEK

"Ekonomi büyüdükçe, zenginleşmiyoruz, aksine fakirleşiyoruz, dış borcumuz daha da artıyor. Ekonominin yapısal sorunları varken, Merkez Bankası arka kapı satışları ile kuru istediğiniz kadar baskılayın Türkiye’de dolar düşmez. Ekonomi yönetimi doların tasarruf aracı olarak kullanılmasını engelleyerek doları düşüreceğini sanıyor. Oysa Türkiye’nin dolar talebi tasarruf amacıyla değil, yapısal sorunları nedeniyle artıyor.

Doların değerini düşürmeyecek, aksine artıracak."Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.