12 / 08 / 2022

Merkez Bankası'ndan az önce dolarla ilgili flaş hamle

 Merkez Bankası'ndan az önce dolarla ilgili flaş hamle

Merkez Bankası tarafından çok konuşulacak bir dolar hamlesi geldi. Banka, 2014 yılında başlattığı Kamu İktisadi Teşebbüslerine döviz satışı uygulamasını büyük ölçüde durdurdu.Türk lirasının dolar karşısında tarihi seviyede değer kaybetmesinin ardından başta hükümet olmak üzere Merkez Bankası da piyasadaki dolar sıkıntısının çözülmesine yönelik çeşitli hamlelerde bulunuyor. Merkez Bankası'ndan kısa bir süre önce aynı konu hakkında çok önemli bir hamle geldi. 

KİT'LERE DÖVİZ SATIŞI BÜYÜK ÖLÇÜDE DÜŞÜRÜLDÜ 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Haziran ayında KİT'lere Döviz satışını büyük ölçüde düşürdü.
TCMB verilerine göre Haziran ayında KİT'lere 105 milyon dolarlık döviz satışı yapıldı. Bu son bir buçuk yılın en düşük rakamı olarak kayda geçti. Merkez Bankası aylık ortalama 3,5 milyar dolarlık satış gerçekleştirmişti.
 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.