12 / 08 / 2022

Merkez Bankası'ndan peş peşe iki faiz sinyali! Tarihleri resmen açıkladı

Merkez Bankası'ndan peş peşe iki faiz sinyali! Tarihleri resmen açıkladı

Küresel piyasalarda oluşan yüksek enflasyon baskısı Merkez Bankaları tarafından dikkatle takip ediliyor. Temmuz ve Eylül'de peş peşe faiz artırım kararı alındı. Merkez Bankası Başkanı " Düzeltilmiş araçları ya da kullanıma sunulacak yeni araçları devreye alacağız" açıklaması yaptı.11 yıllık faiz artırmama kararı sona erdi. Avrupa Merkez Bankası enflasyona karşı Temmuz ve Eylül ayında faiz artırımına hazırlanıyor. ABD Merkez Bankası FED'in ardından ECB de yüksek enflasyondan çıkışı faiz artırmakta buldu.

Avrupa Merkez Bankası ECB tahvil alımlarını sonlandırdı, temmuz ve eylülde faiz artışları için sinyal verdi. Piyasa beklentileri doğrultusunda, politika faizini sıfır, mevduat faizini yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizini yüzde 0,25'te sabit bırakma kararı alan ECB, temmuzda tahvil alımlarına son vereceğini duyurdu.

ECB Başkanı Lagarde, "Yüksek enflasyon hepimiz için büyük bir zorluk. Geçmişte ECB'nin fazlasıyla gösterdiği gibi, ya mevcut düzeltilmiş araçları ya da kullanıma sunulacak yeni araçları devreye alacağız" açıklaması yaptı.

ECB'den yapılan açıklamada, ECB Yönetim Konseyi'nin, bugünkü toplantısında faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldığı, politika faizini sıfır, mevduat faizini yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizini de yüzde 0,25'te sabit bıraktığı bildirildi.

Piyasada ECB'nin faiz oranlarında bir değişlik yapması beklenmiyordu.

Merkez Bankası ndan peş peşe iki faiz sinyali! Tarihleri resmen açıkladıSorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.