Merkez Bankası'ndan son dakika haberi! TL'de zorunlu karşılık oranları arttı!

Merkez Bankası'ndan son dakika haberi! TL'de zorunlu karşılık oranları arttı!Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), zorunlu karşılık oranlarını Türk Lirası yükümlülükleri için artırdı.


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, zorunlu karşılık oranlarını Türk Lirası yükümlülükleri için artırdı. Değişiklik yapılan tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

Sputniknews'de yer alan habere göre; yapılan düzenlemede, Türk Lirası zorunlu karşılık oranları mevduat/katılım fonu, vadesiz, ihbarlı, 1 aya kadar ve 3 aya kadar (3 ay dahil) vadeli yüzde 6'dan yüzde 8'e, 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli yüzde 4'ten yüzde 6'ya, 1 yıla kadar vadeli yüzde 2'den yüzde 4'e, 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli yüzde 1'den yüzde 3'e, çıkarıldı.

Yatırım bankalarının fonları için yüzde 6'dan yüzde 8'e, diğer yükümlülükler 1 yıla kadar (1 yıl dâhil) vadeli yüzde 6'dan yüzde 8'e, 3 yıla kadar (3 yıl dahil) vadeli yüzde 3,5'ten yüzde 5,5'e, 3 yıldan uzun vadeli yüzde 1'den yüzde 3'e çıkarıldı.

Merkez Bankası 

Zorunlu karşılık nedir?

Zorunlu karşılık, diğer adıyla munzam karşılık; mevduat kabul eden bankaların bu mevduatlara karşılık olarak Merkez Bankası'nda bulundurmak zorunda oldukları mevduatların oranıdır. Bu oran enflasyon ve büyüme arasındaki tercihe göre Merkez Bankası tarafından belirlenir.

Merkez Bankası 

Son adım ne anlama geliyor?

Zorunlu karşılık oranının artırılması ile para arzı zınırlandırılmış, piyasadan TL çekilmiş olur. Bu adım ile talep enflasyonunun önüne geçilmeye çalışılır.

Merkez Bankası'ndan zorunlu karşılık kararı!

TCMB'den zorunlu karşılık düzenlemesi!