13 / 08 / 2022

Merkez Bankası'nın dolar hamlesi ortaya çıktı!

Merkez Bankası'nın dolar hamlesi ortaya çıktı!

ABD’li haber ajansı Bloomberg’in 3 kaynağa dayandırdığı habere göre, BDDK kararını destekleyerek döviz kurlarındaki artışı frenlemek için kamu bankaları 2 günde 1 milyar doların üzerinde döviz sattı.27 Haziran  Pazartesi sabahı 8.00’de 15.99 TL’den satılan dolarların sırrı belli oldu. Bloomberg'in haberine göre kamu bankaları 2 günde 1 milyar doların üzerinde satış yaptı.

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Bilge Yılmaz Twitter hesabından yaptığı paylaşımda konuya değinerek, "Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu'nun yeni uygulaması kuru düşürüyor algısı yaratmak için devlet ciddiyetine yakışmayan büyük bir kumar oynuyorlar. Kötü sonu hızlandırıyorlar" cümlelerine yer verdi.  

BDDK cuma akşamı 900 bin doların üzerinde dövizi bulunan şirketlere getirdiği kredi kısıtlaması kararının akabinde döviz kurlarında pazartesi günü yüzde 4’ü aşan oranda düşüş gözlendi.

Önce saat 8:00’de 15.99’dan, sonraysa 16.07 TL'den dolar satıldığı ortaya çıktı.

Piyasalar açılmasının ardından yeniden 16.70’e dönen rakamlar halkın 20 Aralık’ta olduğu gibi panik satış yapmadığını gösterdi. Peki, doların düşüşünün ardında ne vardı?

Merkez Bankası nın dolar hamlesi ortaya çıktı!

ABD’li haber ajansı Bloomberg’in 3 kaynağa dayandırdığı habere göre, BDDK kararını destekleyerek döviz kurlarındaki artışı frenlemek için kamu bankaları 2 günde 1 milyar doların üzerinde döviz sattı.

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz ise döviz kurlarındaki artışı frenlemek için Merkez Bankası'nın dün çok yüksek miktarda dolar sattığının tahmin edildiğini belirterek, "BDDK'nın yeni uygulaması kuru düşürüyor algısı yaratmak için devlet ciddiyetine yakışmayan büyük bir kumar oynuyorlar. Maalesef kötü sonu hızlandırıyorlar” dedi.

Tek çözüm hemen bir an evvel istifaSorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.