Merkez'in taşınması KEY'e yarayacak

Merkez'in taşınması KEY'e yarayacak

Merkez ve üç kamu bankasının taşınması 6 milyon çalışanın konut edindirme yardımının ödemesine yarayacak.
TOKİ'ye bağlı Emlak GYO, kamu bankalarına Ataşehir'deki arsaları satacak. Bu satıştan elde edilen 500 milyon dolar da KEY ödemelerinde kullanılacak


 


MERKEZ Bankası'nın ve üç kamu bankasının, merkezlerinin İstanbul'a taşınmasını öngören `Finanskent'in, finans sistemi de netleşmeye başladı. Buna göre, Finanskent yapılacak olan Ataşehir'deki arsaların satışından elde edilecek gelir, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na aktarılacak. Emlak Gayrimenkul Ortaklığı da, söz konusu gelirin bir kısmını önümüzdeki günlerde başlayacak olan Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesaplarının ödenmesinde kullanacak.


TAŞINMANIN KOORDİNATÖRÜ EKREN


MERKEZ Bankası'nın ve üç kamu bankasının taşınmasına ilişkin projenin koordinatörlüğünü Devlet Bakanı Nazım Ekren yürütüyor. Ekren, üç kamu bankasının yöneticileri ile taşınmasına ilişkin geçtiğimiz değerlendirme toplantısı yaptı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Merkez Bankası'nın da İstanbul'a taşınacağına ilişkin açıklamalarından önce gerçekleşen toplantıya, Merkez Bankası'ndan katılım olmadı. Toplantıda,  TOKİ  yönetiminden de katılımlar oldu.


Yapılan değerlendirmeler sonucunda, Ziraat, Halk ve Vakıfbank yönetimi, finans merkezinin, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) iştiraki olan Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na (GYO) ait Ataşehir'deki arsaları üzerinde kurulmasını kabul etti. Ancak burada, finans merkezi inşaatının, TOKİ tarafından yapılıp yapılmayacağı konusunda herhangi bir karar ise verilmedi. Eğer bankalar kendi hizmet binalarını kendileri yapmak isterse, TOKİ arsaları bankalara bedeli karşılığında satacak. Söz konusu satıştan da, yaklaşık 500 milyon dolarlık gelir bekleniyor.


KEY ÖDEMELERİNE KATKI


FİNANSKENT için Merkez Bankası ve üç kamu bankasına satılacak olan söz konusu arsalardan elde edilecek gelirin ise, önümüzdeki günlerde başlayacak olan Konut Edindirme Yardımı hesaplarının ödemesine dolaylı olarak katkı sağlayacağı bildirildi. Yasaya göre, konut edindirme yardımı ödemelerinin bir kısmı Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kaynaklarından sağlanacak. Bu da, Emlak Bankası'nın tasfiyesinin ardından, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na devredilen arsaların, amacına uygun olarak kullanılmasını sağlayacak.


 


6 milyon çalışan parasını alabilecek


 


YAKLAŞIK 6 milyon çalışanı ilgilendiren Konut Edindirme Yardımı (KEY) hesapları ile ilgili hak sahibi tespit çalışmaları sürüyor. 2007 yılı sonunda, Sosyal Sjgortalar Kurumu (SSK) tarafından KEY Hak sahipleri tespit edilemediği için, tespit süresi üç ay daha uzatılmıştı. Üç aylık sürenin dolmasının ardından Emlak Tasfiye Fonu, hak sahiplerini ödenecek tutarları tespit edecek. Ödemelerin ise yılın ikinci yarısında başlaması bekleniyor. Konut edindirme yardımı ödemeleri ile ilgili olarak geçtiğimiz aylarda bir plan hazırlanmış ancak çalışanların belgelerinin bulmak zorlanmaları nedeniyle başvuru tarihi yeniden uzatılmıştı.


 


HÜSEYİN ÖZAY