Ziraat'in taşınması 2010'a kadar tamam

Ziraat'in taşınması 2010'a kadar tamam

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Ziraat Bankası'nın İstanbul'a taşınması konusunu değerlendirerek, "İstanbul finans merkezi olacaksa, biz de orada yerimizi almalıyız. 2010 yılında kadar taşınırız" dedi.Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Merkez Bankası'ndaki gibi "İstanbul'a gitmem" diyen personel sayısının ciddi miktarda olmadığını da kaydederek, personel ücretlerini İstanbul'da düzelteceklerini söyledi. Çağlar, dün düzenlediği basın toplantısında, bankanın İstanbul'a taşınması konusunda bilgi verdi. Çağlar, Ziraat Bankası'nın İstanbul'da inşa edileceği arazi için  TOKİ  ile görüştüklerini belirterek, "Şimdi ekspertiz çalışmaları yapılıyor. Arazi için bir fiyat belirlenirse, mimari proje ve inşaat çalışması yapılacak. Her şey yolunda giderse, taşınma 2010'a yetişir. İstanbul finans merkezi olacaksa, biz de oradaki yerimizi almalıyız" dedi. Personelin tutumu ve ücretlere yönelik bir soru üzerine Çağlar, " `İstanbul'a gitmem' diyen çok önemli bir oran olmadı. Bunu anketlere bakarak söylüyorum. İstanbul piyasasının şartlarına göre ücretlerde düzenleme yapılır" dedi.
Hazine'den aldığını 5 yılda kapattı

Çağlar, Ziraat'in 2007 kârının 1.7 milyar YTL'sini, Hazine'ye aktaracağını belirterek, "2001 krizi nedeniyle Hazine'den görev zararı olarak 12.1 milyar YTL almıştık. Hazine'ye son beş yılda aktardığımız kaynak, 12.2 milyar YTL'ye ulaştı ve bu görev zararını kapattık" dedi. Çağlar, krediler konusunda da bilgi vererek, "Toplam krediler 16.92 milyar YTL'den, 20.968 milyar YTL'ye ulaşırken, takipteki kredilerin toplam kredilere oranı ise yüzde 1.9'dan yüzde 1.8'e geriledi" diye konuştu.


Zirai şubeler ve TOBİ kredisi yolda

Çağlar, yeni dönemde bankanın ticari, tarımsal ve mikro şubelerle hizmet vereceğini kaydederek, "Ticari şubelerde sadece ticari krediler verilecek. Mikro şubeler de büyük şubelerin yanında müşteriye daha yakın hizmet verecek. Tarımsal şubelerde de tarımsal orta ve büyük boy işletme adı verilen TOBİ kredisi verilecek. TOBİ, bankacılıkta yepyeni bir kavram olacak. Eminim diğer bankalar da kullanacak" dedi.

Odama gelen işadamı olmadı

Kredilerin yüzde 47'sinin İstanbul'da kullanıldığını belirten Çağlar, "Ben 5 yıldır buradayım. 5 yıl içinde kredi almak için benim odama gelen işadamı olmadı. Kamu bankacılığından sıyrılmak, özel sektörle rekabet etmek isteyen bir banka olarak bizim mutlaka orada olmamız gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

(Akşam)