Mersin-Silifke arası sahil şeridi doğal sit alanı ilan edildi!

Mersin-Silifke arası sahil şeridi doğal sit alanı ilan edildi! Mersin-Silifke arası sahil şeridi doğal sit alanı ilan edildi!

Enstitü, Mersin - Silifke arası sahil şeridinde betonlaşmayan tek yeşil alan olup; dünya üzerinde caretta caretta ve chelonia mydas olarak tanınan deniz kaplumbağalarının yumurtlama sahasıdır.

Enstitü, Mersin-Silifke arası sahil şeridinde betonlaşmayan tek yeşil alan olup; dünya üzerinde caretta caretta ve chelonia mydas olarak tanınan deniz kaplumbağalarının yumurtlama sahasıdır. Caretta caretta ve chelonia mydas’ların nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olması bu sahile farklı bir misyon yüklüyor.


Ayrıca Akdeniz Bölgesi’ne özgü, kıyı şeridinde ve gün geçtikçe tükenen kum zambakları Alata’nın varlığının korunması açısından büyük önem taşımakta. Yine doğal flora ve faunası, doğal kumul alanları ve ekotonları ile sürdürmekte olduğu araştırma, üretim ve eğitim görevlerinin yanı sıra, canlıların doğal yaşama ortamları nedeni ile biyo çeşitliliğin en iyi örneğini oluşturduğundan Kültür Bakanlığı, bölgeyi 1. derece doğal sit alanı olarak ilan etti.


Zaman Gazetesi