17 / 08 / 2022

Mevlüt Çavuşoğlu: TANAP bizim için vazgeçilmez bir projedir!

Mevlüt Çavuşoğlu: TANAP bizim için vazgeçilmez bir projedir!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin, Türkiye için vazgeçilmez bir proje olduğunu ve üç sene içinde projenin tamamlanmasının planlandığını söyledi.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP), Türkiye için vazgeçilmez bir proje olduğunu ve üç sene içinde projenin tamamlanmasının planlandığını söyledi.


Çavuşoğlu, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat’ta gerçekleştirilen Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.


Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan arasında güçlü tarihi, kültürel, siyasi ve iktisadi bağlar bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, tüm dünyanın bunu bildiğini kaydetti. Tarafların hedefinin, bu bağlar temelinde ilişkileri daha da derinleştirmek ve güçlendirmek olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, şunları söyledi:


"Toplantıların ilkini geçen sene Mayıs ayında Bakü'de düzenlemiştik. Bir sonraki toplantıyı Türkiye'de gerçekleştirmek istiyoruz. İki bakan kardeşimi Türkiye'de ağırlamaktan büyük mutluluk duyacağım. Üçlü toplantılar sürecini bu anlayış temelinde inşa ettik ve artık süreklilik kazandı. Hatta bu üçlü mekanizmayı liderler seviyesine yükseltme kararı aldık. İnşallah bu yıl içinde Türkmenistan'da liderler üçlü toplantısını da gerçekleştireceğiz."


Çavuşoğlu toplantının son derece verimli geçtiğini belirterek, taraflar arasındaki ilişkilerin nasıl güçlendirilebileceğinin ele alındığını söyledi. Özellikle enerji alanında işbirliğine değinen Çavuşoğlu, Avrupa'daki gelişmelere bakıldığında, enerji kaynaklarının nasıl çeşitlendirilebileceği ve enerji arz-talep güvenliğinin sürekli gündemde olduğunu vurguladı. Çavuşoğlu görüşmelerde Hazar bölgesinde çıkan hem Türkmen hem de Azerbaycan gazının, Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine kadar güvenli bir şekilde nasıl ulaştırılabileceği konularını ele aldıklarını belirtti. Bu bağlamda özellikle Azerbaycan ve Türkmenistan gazının ön plana çıkmaya başladığını kaydeden Çavuşoğlu, TANAP projesine dikkati çekerek, şunları söyledi:


"TANAP bizim için vazgeçilmez bir projedir. İlk adımları da atıldı, ihaleler yapıldı, borular sipariş edildi. Üç sene içinde bu projeyi tamamlamayı düşünüyoruz. Türkmen gazının da Türkiye üzerinden geçen bu projelere dahil olmasını, hem Türkiye hem de Azerbaycan istiyor."


Ekonomik ve kültürel ilişkiler


Toplantıda, ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve bunların önündeki engellerin kaldırılmasının değerlendirildiğini belirten Çavuşoğlu, ulaştırma alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesi, tren, karayolu, Hazar denizi üzerinde deniz yolu ve diğer taşımacılık alanlarında atılması gereken adımların da gündeme geldiğini kaydetti.


Çavuşoğlu, kültürel ilişkilerin de ele alındığı toplantıda, ortak tarih ve kültürün korunup yaşatılması ve halklar arasındaki bağların güçlendirilmesi, üniversiteler, bilim adamları ve sanatçılar arasındaki ilişkilerin de kuvvetlendirilmesi konularının değerlendirildiğini ifade etti.


Toplantıda konuşulan her bir konu için somut öneriler getirildiğini ve atılması gereken adımların net bir şekilde ortaya konulduğunu kaydeden Çavuşoğlu, önümüzdeki aylarda alınan kararların ve işbirliği çerçeve programının uygulanması için adımlar atılacağını söyledi.


Enerji, ulaştırma ve diğer ilgili bakanların bir araya geleceğini, ortak çalışma grupları ve komisyonlar kurulacağını belirten Çavuşoğlu, "Bu komisyon ve ilgili bakanlıkların çalışmaları sonucu sonbaharda üçümüz bir araya gelecek ve muhtemelen Ekim'de gerçekleşecek liderler zirvesi öncesinde yaptığımız çalışmaların somut sonuçlarını değerlendirecek ve liderler toplantısına hazırlanacağız" ifadesini kullandı.


Alınan kararların ortak irade çerçevesinde uygulamasının önemine dikkati çeken Çavuşoğlu, önümüzdeki yıllarda Türkmenistan, Azerbaycan ve Türkiye ilişkilerinin her alanda çok daha güçlü olacağını sözlerine ekledi.


AA