Mevlüt Uysal: İmar artışı kesinlikle olmamalı!

Mevlüt Uysal: İmar artışı kesinlikle olmamalı!



İBB Başkanı Mevlüt Uysal, CHP ve AK Parti Belediye Meclis üyelerinin sorularını cevapladı. Uysal, "Yerinde dönüşüm olmalı, imar artışı kesinlikle olmamalı" dedi.


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, CHP ve AK Parti Belediye Meclis gruplarını ziyaret ederek meclis üyelerini dinleyerek sorularını cevapladı.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; İBB Başkanı Uysal kentsel dönüşüm konusundaki soruyu Fikirtepe'deki uygulamayı örnek göstererek cevapladı. Uysal, "Fikirtepe'den kim memnun? Hiç kimse memnun değil. Dolayısıyla bizim prensip olarak belirlediğimiz, kabul ettiğimiz bir şey var. Her halükarda kamu buna destek vermeli, yerinde dönüşüm olmalı, imar artışı kesinlikle olmamalı." açıklamasında bulundu.


Mevlüt Uysal, imar artışı olduğu zaman herkesin kendine göre hesap yaptığına ve alacağı payı öncelediğine işaret ederek ; "Devlet ve belediyeler, 'Ben buradan ne kadar pay alırım' diyor. Vatandaş da haklı olarak 'Tapu benim. Bir hak artışı varsa en fazlası benim.' diyor. Kavga başlıyor. O zaman hiçbir imar artışı yok. Yerinde yıkıp yapacağız. Ortada sadece masraf var. Masrafı kim yapacak? Orada da şöyle bir hesabımız var. Her vatandaş, metrekareden yüzde 20 verirse, 120 metrekare evi varsa evi yıkılıp yapıldığı zaman 100 metrekarelik eve kavuşacağını kabul ederse belediye olarak biz de yüzde 30 masrafa katılmayı kabul edersek, İstanbul'da yıkar yaparız. Şimdiden sonra İstanbul'da bunu savunuyoruz. 'Hadi gelin başlayalım' denilirse gidip orada başlamayı düşünüyorum. Tahmin ediyorum, ilk başlayacağımız yerler de CHP'li belediyelerin olduğu yerler olacak." şeklinde ifadelerde bulundu.