24 / 09 / 2022

Milyonlarca konut sahibi ödeyecek! Peki kimler o vergiden muaf?

Milyonlarca konut sahibi ödeyecek! Peki kimler o vergiden muaf?

Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper bugünkü köşesinde gayrimenkul sahiplerinin kiradaki mülkleri için emlak vergisi ödeyip ödemeyeceğini kaleme aldı.Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper, bugünkü köşesinde gayrimenkul sahiplerinin kiradaki mülkleri için emlak vergisi ödeyip ödemeyeceğini yazdı. Tamer Heper'e bir okuyucusu, "Ben ve eşim SSK’dan emekliyiz ve ayrı ayrı üzerimizde 200 metrekareden küçük dairemiz var. Ben kalp hastası olduğum için doktorumun tavsiyesi üzerine evimi kiraya verip yazlık bir beldede kirada oturmaktayım. Eşim de yanımda. Biz Emlak Vergisi’nden muaf olmamız için müracaat ettik. Sizden ricam biz Emlak Vergisi’nden muaf mıyız değil miyiz, açıklayabilir misiniz?" sorusunu yöneltti. 

Milyonlarca konut sahibi ödeyecek! Peki kimler o vergiden muaf?

İşte Tamer Heper'in yanıtı...

*****

Mart ayı yaklaşıyor, vatandaş Emlak Vergisi telaşına düştü. Zira marttan itibaren birinci taksitler ödenecek. Bu nedenle özellikle muafiyet konusundaki sorular art arda gelmeye başladı. Ben de mümkün olduğu kadar yardımcı olmaya çalışıyorum. Okuyucumun sorusunu aynen aldım zira sorusu özellikle kendilerini ilgilendiren bir soru değil çok kimseyi ilgilendiren bir soru. Mesela muafiyet sınırları içinde kalan evi bulunup da onu kiraya verip kendisi kirada oturanlar muafiyetten yararlanır mı? Evet. Sahip olduğu tek meskeni kiraya veren ancak kendisi de kirada oturanlar vergi muafiyetinden yararlanabilir. Bu tamam ancak okuyucumun sorusu içinde ikinci bir husus var, karı-koca daire sahibi ve kirada birlikte oturuyorlar. Bu halde ikisi de muafiyetten yararlanır mı?

Milyonlarca konut sahibi ödeyecek! Peki kimler o vergiden muaf?

*****

Burada bir ayrıma dikkat çekmem gerekecek. Eşe ait ev kirada mı değil mi? Uygulanan sistem şu; eşin evi kirada ise muafiyetten yararlanamaz. Kira geliri yok ise yararlanır. Ancak böyle özellik arz eden istisnai durumlarda farklı uygulamalara rastlandığı olmaktadır. Sonradan cezai işleme muhatap olmamak için ilgili belediye başkanlığına müracaat ile durumun netleştirilmesinde yarar vardır.

Milyonlarca kişi ödüyor! Kimler o vergiden muaf?

Dolar devri sona eriyor! Elinde doları olanlar...

Erken emeklilik için kritik tarih! Dilekçe verin, hemen emekli olun!

Akaryakıt fiyatlarında KDV indirimi müjdesi! Benzin ve LPG fiyatları ne kadar düşecek?
Geri Dön