Miras vergisi 2. taksiti ne zamana kadar ödenir?

Miras vergisi 2. taksiti ne zamana kadar ödenir?Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu gereğince ödenen miras vergisi için 2. taksit ödemeleri Kasım'da başladı. Peki, miras vergisi 2. taksiti ne zamana kadar ödenir?


Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu gereğince ödenen miras vergisi, bir kişinin ölümü üzerine, sahibi bulunduğu menkul ve gayrimenkul mallarla bütün hak ve alacaklarının mirasçılarına intikali halinde tahsil ediliyor. Miras vergisi, belli bir süre boyunca belli aylarda ödeniyor. 


 
Ayrıca malların karşılıksız bir şekilde bir şahıstan diğer şahsa intikali halinde de ödenen bu vergi tahakkukundan itibaren üç yılda iki eşit taksit halinde ödeniyor.

 

Miras vergisi 2. taksiti ödeme zamanı
2017 yılı miras vergisi için ilk taksit ödemeleri Mayıs ayı içerisinde tahsil edildi. Miras vergisi 2. taksit ödemeleri ise Kasım ayı itibari ile başladı. Peki, miras vergisi 2. taksiti ne zamana kadar ödenir?

 

Miras vergisi 2. taksiti ne zamana kadar ödenir?
Miras vergisi 2. taksiti ödemeleri 30 Kasım tarihine kadar devam edecek. 


 
Veraset ve intikal vergisi, gerçek veya tüzel kişilerce düzenlenen yarışma ve çekilişler ile 5602 sayılı Kanunda tanımlanan şans oyunlarında, yarışma ve çekiliş ile müsabakaların yapıldığı günü takip eden ayın 20 nci günü akşamına kadar ödeniyor. 


 
Bir şahsa, ana, baba, eş ve çocuklarından (evlatlıktan evlat edinenlere yapılan ivazsız intikaller hariç) ivazsız mal intikali halinde vergi, ivazsız intikallere ilişkin tarifede yer alan oranların yarısı uygulanarak hesaplanıyor.


 
Veraset ve intikal vergisi ödemeleri ilgili vergi dairesine yapılacak. Vergi tarifesi ise şu şekilde uygulanacak;

Miras vergisi 2. taksiti ne zamana kadar ödenir?


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com