Mortgage krizi Yalın`ı ev sahibi yapacak

Mortgage krizi Yalın`ı ev sahibi yapacakABD'de mortgage krizi sonrasında düşen konut fiyatları buradan ev almak isteyenler için bir fırsatı da beraberinde getirdi. Ünlü pop yıldızı Yalın, Los Angeles'tan ev alıyor


 ABD'de düşük gelirlilere verilen subprime (eşik altı) mortgage kredileri ve bu kredilerin finansmanına ilişkin sorunların tetiklediği kriz, Amerika'da ev almak isteyenler için fırsat doğurdu. ABD konut sektörünü yakından izleyen gayrimenkul danışmanlık şirketleri mortgage krizi sonrasında konut sektörünün içine girdiği durgunluk nedeniyle ev fiyatlarında önemli düşüşler olduğunu söylüyor.
Amerika'da şimdilik New York hariç birçok eyalette ev fiyatlarının yüzde 20-30'lar düzeyinde gerilediği ve ikinci el ev satışlarının son 15 yılın en dip noktasına ulaştığı ifade ediliyor. Geçen perşembe günü Los Angeles'ta konser veren ve aldığı uluslararası teklifler karşısında müzik kariyerine Amerika'da devam etme kararı alan ünlü pop yıldızı Yalın, Los Angeles'tan ev alacağını söyledi.


 


ABD'de fiyatlar düştü


Amerika'da yaşayan yatırım bankacısı arkadaşlarından mortgage krizi sonrasında ABD konut piyasasında fiyatların düştüğü bilgisini aldığını anlatan Yalın, şunları söyledi:
"Londra'da 1 milyon dolara bir oda bir salondan oluşan maksimum 60 metrekarelik ev alabiliyorsunuz. Londra çok pahalı, ABD öyle değil. ABD'de fiyatlar ucuz. Mortgage krizi sonrasında konut fiyatları daha da düştü. Dolardaki düşüş yüzünden ev fiyatları daha da cazip. Los Angeles'a yerleşiyorum. Yılın önemli bir kısmını orada geçireceğim. Kira ödeyeceğime mortgage sistemiyle bir ev almayı düşünüyorum."


'Düşük kur yaramıyor'


Doların YTL karşısında güçsüz olmasının ABD'ye yerleşecek olması nedeniyle kendisi açısından avantajlı bir durum yarattığını söyleyen Yalın, "Bu benim için avantaj tabii ama ticaret yapanlar için dezavantaj. Doların düşmesi Amerika'da para harcamam için iyi bir şey ama ihracat yapan şirketler siçin iyi bir gelişme değil tabii" dedi.


'Parayı YTL'ye yatırıyorum'


3.5 yıllık müzik kariyerine, 1 milyonun üstünde satan üç albüm sığdıran Yalın yatırımlarını mevduat, bono gibi YTL enstrümanlarda değerlendirdiğini söyledi. Başarılı müzik kariyeri yanı sıra Bilgi Üniversitesi'nde ekonomi okuyan Yalın, dolara güvenmediğini ve ABD ekonomisinin kısa sürede toparlanacak gibi görünmediğini şu sözlerle anlattı:
"Herkes kriz bekliyor. Çevremdeki insanlar harcamalarını kısıyorlar. Ancak ABD'ye gidecek olmama karşın dolar almakta acele etmiyorum. Önemli bir yükseliş beklemiyorum. Dalgalanma bence durulacak. Dolara güvenmiyorum ve paramı YTL'de tutuyorum."