10 / 08 / 2022

Muğla'da inşaatlar 15 gün süreyle durduruldu!

Muğla'da inşaatlar 15 gün süreyle durduruldu!

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu, yükselen çimento fiyatlarını boykot etmek için 24 Eylül tarihinde kadar inşaatları durdurma kararı alan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON)'a tam destek vereceklerine dikkat çekti. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu, yükselen çimento fiyatlarını boykot etmek için 24 Eylül tarihinde kadar inşaatları durdurma kararı alan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON)'a tam destek vereceklerine dikkat çekti. 

Sözcü Gazetesi'nden Mustafa Sarıipek'in haberine göre; MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan ile 6'ncı Meslek Komitesi (İnşaat Taahhüt vb.) Başkanı Menaf Kıyanç ve komite üyeleri 15 gün süreyle inşaatları durdurmaya karar verdi. 

Muğla da inşaatlar 15 gün süreyle durduruldu!

‘YILLIK YÜZDE 200 ZAM KABUL EDİLEMEZ’

MUTSO tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada, inşaat sektöründeki maliyetler arasında önemli bir yere sahip olan çimento ve türevleri ürünlere, son bir senede yüzde 200 oranında zam yapıldığına dikkat çekildi. “Bunu kabul etmek mümkün değil” ifadeleri kullanılan açıklamada, “Çünkü bu orantısız zamlar hem inşaat sektöründeki firmaları hem de nihai tüketiciyi mağdur ediyor. Yükselen afaki maliyetler sektörün küçülmesine, nihai tüketicinin de alım gücünün kaybolmasına neden oluyor” denildi. 

Bu nedenle Muğla Ticaret ve Sanayi Odası olarak İMKON’un aldığı boykot kararının desteklendiğine vurgu yapıldı. 

Muğla da inşaatlar 15 gün süreyle durduruldu!

İMKON: ÜRETİMİ KISIP, FİYATLARI ARTIRIYORLAR

Çimentocularla masaya oturmak istediklerine fakat olumlu yanıt alamayınca bu kararın kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu ise, “Üretim kapasitesi 115 milyon ton. 80 milyon tonluk üretim var. Bazıları ‘yurt dışına sattığımızdan dolayı tedarik sorunu yaşıyoruz’ diye açıklama yapıyor. Bu, yurt dışına sattığın için tedarik sorunu değildir, bu içeride üretimi kısıtlayarak fiyatı artırma politikasıdır. Bunu doğru bulmuyoruz” şeklinde konuştu.

Çimentocular ile müteahhitlerin kavgasının sonu ne olur?

Müteahhitler iş bırakıyor!