Muğla'da kaçak müdahaleler için 'Denizden Bakış' projesi başladı!

Muğla'da kaçak müdahaleler için 'Denizden Bakış' projesi başladı!Muğla'nın Bodrum ilçesinde, kıyılara yapılan müdahalenin engellenmesi için, "Denizden Bakış" projesi başlatıldı.


Muğla'nın Bodrum ilçesinde, kıyılara yapılan müdahalenin engellenmesi için, "Denizden Bakış" projesi başlatıldı.

Bodrum Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, ilçede kıyı ihlalleri ve kıyılara yapılan her türlü izinsiz, kaçak müdahaleyi engellemek için çalışmalar başlatıldı. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Belediye ve Bodrum Kent Konseyi iş birliğinde kurulan "Doğa Takımı", kıyıların kontrolunü hava, kara ve denizden sağlayacak. 

Ekipte, Bodrum Belediyesi Yapı Kontrol, Çevre Koruma ve Kontrol, Emlak ve İstimlak Müdürlükleri ile Özel Kalem Müdürlüğünden personel bulunuyor.

Muğla

Çalışma kapsamında denizden drone ile görüntüleme gerçekleştiriliyor. Dalgıçlar ise her noktada deniz altından kıyıların fotoğraf ve görüntüsünü çekip, kayıt ediyor. Plajlarda doğal kumun dışında kullanılan malzeme varsa analiz için örnek alınıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Belediye Başkanı Ahmet Aras, kıyıların denetimiyle ilgili başlatılan çalışmanın, ilçenin doğası ve ekolojisini korumak adına önemli bir adım olduğuna dikkat çekti.

Çalışma sonucunda elde edilecek verilerin ilgili tüm kurumlarla paylaşılacağını, belediyenin sorumluluk alanında kalan bölgelerde de gerekli işlemlerin başlatılacağını belirten Aras, şöyle konuştu:

"Denizden denetim, tüm kıyılara ulaşmak ve aynı zamanda denizin altında olup biteni de görmek açısından çok önemliydi. Nitekim, henüz iki bölgede tetkik yapmamıza rağmen inanılmaz görüntülerle karşılaştık. Bodrum'un 280 kilometre uzunluğundaki kıyılarına yapılan kaçak müdahaleleri, sahile dökülen kumları ve denize yapılan dolgu, mahmuz gibi müdahaleleri tek tek tespit edeceğiz."

Proje kapsamında çalışmaların hafta sonu Yalıkavak-Turgutreis arasında yapılacağı dile getirildi.

Muğla'da kaçak yapıya geçit verilmiyor!

Gökçeada Belediyesi'ne ait iki kaçak yapı yıkılacak!

Salda Gölü kıyısındaki kaçak ve depreme dayanıksız tesis yıkıldı!