Murat Kurum'dan Ankara Altındağ'a meydan müjdesi!

Murat Kurum'dan Ankara Altındağ'a meydan müjdesi! Murat Kurum'dan Ankara Altındağ'a meydan müjdesi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı açıklamada, "Altındağ Belediye binamızı başka bir alana taşıyacağız. Hem belediye binamızın olduğu alan hem de önündeki alanı bir meydan projesi haline getireceğiz" şeklinde konuştu.Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, beraberindeki Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı ile Altındağ ilçesinde kentsel dönüşüm bölgelerini inceledi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre,  Ankara  Kalesi çevresinde, Hacıbayram Mahallesi ve İtfaiye Meydanı'nda incelemeler yapan Bakan Kurum, vatandaşlarla sohbet edip, sorunlarını dinledi.

Beraberindekilerle ilçede yapılacak kentsel dönüşüme ilişkin görüş alışverişi yapan Kurum, Hacıbayram Mahallesi'nde basın mensuplarına bazı açıklamalar yaptı.

Vatandaşların 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutlayan Bakan Kurum, bugünlere gelinmesine vesile olan tüm şehitlere Allah'tan rahmet, gazilere acil şifalar diledi.

Kentsel dönüşüm anlamında yapılması gerekenleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın belirlediği manifesto çerçevesinde sahada birebir gezerek tespit etmek için Altındağ'da olduklarını söyleyen Kurum, Altındağ'da vatandaşlara söz verdiklerini yapmak için sahada bulunduklarını belirtti.

Tüm Ankaralıların, "Hergelen Meydanı" olarak bildiği 216 binanın yer aldığı yaklaşık 35 bin metrekarelik alanda önemli bir projeyi hayata geçireceklerini söyleyen Kurum, ilk etapta "Hergelen Meydanı" ile başlayıp Melike Hatun Camisi etrafında tarihin, kültürün ön plana çıkarılacağı çok önemli bir kentsel dönüşüm projesini, Bakanlık, Altındağ Belediyesi, TOKİ, İller Bankası Genel Müdürlüğü ve Altyapı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü olarak gerçekleştireceklerini belirtti.

Kurum, bölgedeki esnafın da görüş ve düşüncelerini aldıklarını ifade ederek, kentsel dönüşüm projesinde esnafı, vatandaşı mağdur etmeyeceklerinin, projeyi vatandaşlarla el ele yürüteceklerini söyledi.

Bu alanı tarihi, kültürel, eski haline getirecek proje gerçekleştirilirken vatandaşın ticaretini, turizmini yapacağı alanları oluşturma gayreti içerisinde olacaklarını söyleyen Kurum, vatandaşa, yapılan her kentsel dönüşüm projesinde olduğu gibi ister yerinde isterse alternatif alanlarda belli projeleri sunacaklarını belirtti.

- "Tescilli yapılar korunacak"

Murat Kurum, ikinci etapta ise "Hergelen Meydanı" ile başlayıp eski "Yahudi Mahallesi" olarak bilinen 270 bin metrekarelik alanda çalışmalar yapacaklarını dile getirerek, bölgedeki 895 yapıdan 191'inin tescilli olduğunu, burada bir tanede de sinagogun bulunduğunu söyledi.

Tescilli yapıların restorasyonunu yapılarak korunacağını belirten Kurum, şöyle konuştu:

"Projemizin üçüncü etabı kapsamında, 1-1,5 sene içinde Altındağ Belediyemizin bulunduğu 12 bin metrekarelik alanda bir meydan projesi yapacağız. Altında da Ulus'a gelecek vatandaşlarımızın araçlarını bırakabileceği çok önemli bir otopark inşasını Altındağ Belediyesi ve Bakanlığımız birlikte yürüteceğiz. Meydanda bizim tarihimizi yansıtan, esnafımızın, vatandaşımızın bir araya geldiği öğelerin dışında hiçbir yapı olmayacak. Belediyemizi de farklı bir alana en geç 1,5-2 yıl içerisinde taşımız olacağız ve Ulus, 12 bin metrekarelik bir meydana kavuşmuş olacak."

Projenin dördüncü etabının ise "Kalealtı Kentsel Dönüşüm Projesi" olduğunu söyleyen Kurum, burada da tescilli yapıların, kültürel alanların, Osmanlı'dan, Selçuklu'dan kalan eserlerin olduğunu belirtti.

- "Metruk binalar yenilenecek"

Bu alanda da tarihi değerleri koruyacaklarının altını çizen Kurum, ilk etapta 100 bin metrekarelik alandan başlanarak buradaki tüm metruk binaların yıkılıp yenileneceğini dile getirdi.

Kurum, yapılacak her projede, atılacak her adımda vatandaşla el birliği içerisinde olacaklarını, kimseyi mağdur etmeyeceklerini, davullu, zurnalı Ankara'nın şanına yakışır bir kentsel dönüşüm projesi yapacaklarını kaydetti.

Açıklamasından sonra "Ulus'ta oluşacak meydan nereleri kapsayacak?" sorusunun yöneltildiği Bakan Kurum, "Altındağ Belediye binamızı başka bir alana taşıyacağız. Hem belediye binamızın olduğu alan hem de önündeki alanı bir meydan projesi haline getireceğiz. Altında da buraya gelen vatandaşımıza, esnafımıza hizmet verecek önemli bir otopark projesini de kazandırmış olacağız." cevabını verdi.
 

 

Ankara Altındağ'da kentsel dönüşüm başladı!