Müsiad Fuarı'nda Türkiye'nin yurtdışı yatırım imkanları tartışıldı!

Müsiad Fuarı'nda Türkiye'nin yurtdışı yatırım imkanları tartışıldı!

MÜSİAD Uluslararası Fuarı kapsamında düzenlenen panellerde, Türk şirketlerinin Fransa, Rusya, Malta, Macaristan, Şili, Meksika ve Peru gibi ülkelere yatırımını ve bu ülkelerin Türkiye ile olan ticaret hacmini artırmaya yönelik fırsatlar paylaşıldı.


15'inci MÜSİAD Uluslararası Fuarı kapsamında düzenlenen panellerde Türkiye ile farklı ülkelerde yatırım imkânları tartışıldı. Pek çok ülke ticaretini artırmaya yönelik çalışan kurumların temsilcilerinin katıldığı panellerde ülkelerdeki cazip yatırım koşulları değerlendirildi. 


"Fransa ve Türkiye Arasında Ticaret ve Yatırım" konulu bir panele MÜSİAD Avrupa Koordinatörü Zeki Güvercin,Fransız Kobiler Federasyonu (CGPME) Başkanı JeanFrançois Roubaid ve Fransız Uluslararası İş Geliştirme Ajansı UBIFRANCE Türkiye Direktörü Eric Fajole katıldı. Fransız KOBİ'ler Federasyonu (CGPME) Başkanı Jean- François Roubaid 1.6 milyon Fransız şirketi temsil ettiklerini söyleyerek, Türkiye'de dinamik bir piyasa olduğunu ve iki ülkenin eski dost olduğunu vurgulayarak, bu dostluğun 1960'lı yıllarda başladığını hatırlattı. Roubaud, Fransa'nın AB'nin ikinci ekonomik gücü olduğunu belirterek ülkenin yatırım yapmak için önemli bir yer olduğunu anlattı. Fransızların Türkleri, Türklerin de Fransızlar! sevmesi gerektiğini aktaran Roubaid, "İki ülkenin karşılıklı ticaret hacmini artırmak için çalışıyoruz. İki ülke de bu konuda çok çekici ülkeler" diye konuştu. 


500 BİN FRANSIZ KOBİ!

Fransız Uluslararası İş Geliştirme Ajansı UBIFRANCE Türkiye Direktörü Eric Fajole ise konuşmasında 3 yıldır Türkiye'de yaşadığını Fransa'daki şirketlere Türkiye'nin yatırım ortamını anlatmaya çalıştığını söyledi. Fajole, Türkiye'de 500 binden fazla Fransız KOBİ düzeyinde şirketin faaliyet gösterdiğini belirterek, "Fransız şirketleri, Türk şirketlerinin kendilerini, Ortadoğu'ya, Asya'ya ve Afrika'ya taşıyabileceklerini anladı. Türkiye'den Fransa'ya yapılan ihracat 6 milyar euro seviyesine geldi. Bu hacmi daha da artırmak istiyoruz" dedi. 


Rusya Yatırım Ajansı tarafından düzenlenen "Rusya Zamanı" isimli oturumda ise Rusya Federasyonu içerisinde bulunan 4 farklı bölgenin yatırım imkânları hakkında detaylı bilgi verildi. Rusya'nın en önemli stratejik partnerinin Türkiye olduğu ifade edilen toplantıda 2013 yılında Türkiye ile Rusya arasında 32.7 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleştiği bilgisi verildi. Kaluga, Volorad, Bashkortostan ve Drozhanovsk Bölgesi yatırım ajansı temsilcileri, Türkleri kendi bölgelerinde turizm, tarım, petrokimya, seramik gibi sektörlerde yatırım yapmaya çağırdı. 

Macaristan Büyükelçiliği tarafından düzenlenen "Macaristan'da Yatırım" başlıklı toplantıya Macaristan Dış Ticaret Bakan Yardımcısı Dr. Csaba Balogh katıldı. Macaristan'da otomotiv, elektronik, bilişim, yazılım ve 100 yılı aşkın bir geçmişi bulunan ilaç ve medikal sektörlerine Türk işadamlarını yatırım yapmak üzere davet etti. 


SERBEST TİCARET ANLAŞMASI!

Pasifik Ticaret Ofisi tarafından düzenlenen "Pasifik İttifakı - Şili. Meksika, Kolombiya ve Peru" isimli oturumda ise Pasifik İttifakı üyesi ülkelerin temsilcileri sunum yaptı. Pasifik İttifakı Meksika Temsilcisi Jorge Cruz, ittifakın 3 yıl önce, Türkiye de dahil olmak üzere 32 ülkenin üyeliği ile kurulduğunu söyledi. Bu dört ülkenin 214 milyon kişiyi kapsayan bir pazara hitap ettiğinin altını çizen Cruz, Meksika ile ilgili olarak da 45 ülke ile serbest ticaret anlaşması olduğunu, 2015'te de Türkiye ile serbest ticaret anlaşması imzalamayı planladıklarını söyledi. 


4.4 MİLYAR NÜFUSA ERİŞİM!

Şili'nin 17 buçuk milyon nüfusu olduğunu söyleyen Şili Ticaret Temsilcisi Gülşan Atalay ise ülkede madencilik sektörünün geliştiğini, özellikle bakır madenleri konusunda 104 milyar doları aşkın yatırım planlandığını aktardı. Atalay, Şili'nin 24 serbest ticaret anlaşması ile şirketlerin 64 ülkede 4.4 milyar nüfusa ulaşma imkânı bulduğunu belirtti. Toplantıda konuşan Kolombiya Temsilcisi Marcila Monroy ve Peru Temsilcisi Fernando Albareda ise ülkelerine yatırım yapmak üzere işadamlarına davette bulundu. 


Sabah