Mustafa Sarıgül'den Kanal İstanbul açıklaması!

Mustafa Sarıgül'den Kanal İstanbul açıklaması!Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, İstanbul'da bulunan ofisinde basın mensuplarıyla görüştü, açıklamalarda bulundu. Kanal İstanbul'la ilgili de konuşan Sarıgül, proje için "İstanbul gibi büyük bir kenti, adeta içinden çıkılamaz bir hale getirir" dedi.


Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, İstanbul'da bulunan ofisinde basın mensuplarıyla görüştü, açıklamalarda bulundu. 

Sözcü Gazetesi'nden Batuhan Serim'in haberine göre; Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, çılgın proje olarak lanse edilen Kanal İstanbul'la ilgili de konuştu. Sarıgül kendisine yöneltilen "Kanal İstanbul'a mmuhalefet karşı çıkıyor, iktidar yapmakta ısrar ediyor, siz ne düşünüyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı:

Mustafa Sarıgül

- Biz Türkiye Değişim Partisi olarak bir şeye karşı olmak için karşı olmayız. Güzel bir iş olsa, hayırlı bir iş olsa destek de veririz. Kanal İstanbul'a siyasiler niye karşı? Bilim istemediği için karşı, öğretim üyeleri istemediği için karşı.

- Bir sürü deprem profesörüyle, çevre profesörleriyle, sualtı profesörleriyle, bilim adamlarıyla yaptığımız konuşmalarda, Kanal İstanbul yapıldığı zaman İstanbul'un ekolojik dengesinin bozulacağı, depremle ilgili çok önemli sıkıntıların gündeme geleceği, İstanbul Boğazı'nda altlı ve üstlü bir akıntı olduğu için İstanbul Boğazı yılları içinde ne yazık ki çok büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya kalacağı, İstanbul Boğazı'nı kaybetme gibi bir tehlikeyle karşı karşıya kalacağımızı, aynı zamanda İstanbul zaten aşırı yoğun bir şehir.

Kanal İstanbul projesinin nüfusu zaten yoğun olan İstanbul'un daha çok kalabalık hale getireceğine vurgu yapan Sarıgül, “Kanal İstanbul yapmak demek, ilk etapta 4 milyon, daha sonraki etapta, yıllar içerisinde de 10 milyon yurttaşımızın İstanbul'a yerleşmesi demektir. Bu İstanbul gibi büyük bir kenti, adeta içinden çıkılamaz bir hale getirir” dedi.

Mustafa Sarıgül

Türkiye Değişim Partisi olarak Kanal İstanbul projesinin hayta geçirilmesinin doğru olmadığını düşündüklerini dile getiren Sarıgül, “Kanal İstanbul ülkemiz için, İstanbul için büyük bir sıkıntı gündeme getirecektir. Deprem kuşağında olduğumuz bir noktada, zaman zaman bütün ekolojik dengenin bozulduğu bir noktada Kanal İstanbul'un İstanbul'a ve Türkiye'ye getireceği önemli yükler var. İstanbul dünyanın en önemli kentlerinden bir tanesi. İstanbul'u fazla yormamak lazım. İstanbul Roma'ya, Bizans'a, Osmanlı'ya, Cumhuriyet'e ev sahipliği yapmış eşsiz bir kent. Bu kentimize sahip çıkmamız lazım. O nedenle Kanal İstanbul fikrinin bir iddialaşma konusu olmasına çok üzülüyorum. Kanal İstanbul'un yapımını mutlaka ve mutlaka gündemden kaldırmak lazım. Kanal İstanbul'un yapılmasının, bilim bize doğru olmadığını söylüyor” açıklamasını yaptı.

26 sivil toplum kuruluşundan Kanal İstanbul için imza kampanyası!

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Kanal İstanbul'a ilişkin dikkat çeken açıklama!

Kanal İstanbul, İstanbul kıyılarını risklerden kurtaracak!