Mustafa Vehbi Koç Golf Tesisi için yeni imar planı!

Mustafa Vehbi Koç Golf Tesisi için yeni imar planı! Mustafa Vehbi Koç Golf Tesisi için yeni imar planı!

Beykoz'da hayata geçirilmesi planlanan Mustafa Vehbi Koç Golf Tesisi'nin arazisindeki imar problemleri nedeniyle proje gecikmişti. Arazi için hazırlanan yeni plan dün askıya çıkarıldı.


2016 yılında yaşamını yitiren Koç Holding'in eski yönetim kurulu başkanı Mustafa Koç'un hayali olan golf sahası için yeni imar planı hazırlandı.

 

Sözcü Gazetesi'nden İsmail Şahin'in haberine göre; 2015'te Mustafa Koç'un sahibi olduğu İstanbul Beykoz Riva'da bulunan 224 bin metrekarelik arazide hayata geçirilmesi planlanan projenin tanıtımı Kasım 2017'de gerçekleşti.

 

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Golf Kulübü Başkanı Caroline N. Koç tarafından hayata geçirilmesi planlanan projenin yapımına imar sorunları nedeniyle ara verildi. 2018 yılında arazideki 17 parsel için hazırlanan imar planlarına onay verildi.

 

Ancak 1-2 nolu parsellerin bir kısmı ve kadastral boşluğla ilgili yeni 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı hazırlandı. İmar planlarında bulunan fonksiyonların yoldan cephe alabilmesi ve uygulamayla ilgili problemlerin ortadan kaldırılabilmesi için hazırlanan yeni plana Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 12 Ekim 2019 tarihinde onay verildi.

 

İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ise dün yeni olanı 30 gün süreyle askıya aldı. Bir aylık süreden sonra Mustafa Vehbi Koç Golf Tesisi projesinde çalışmalar hızlanacak.

 

Sıtmapınar Mevkiideki 223 bin 823 metrekarelik alan üzerinde kurulaacak Mustafa V. Koç Golf Sahası için 16 milyon 900 bin lira harcanacak. Projenin Ark İnşaat tarafından hayata geçirilmesi planlanıyor.

 

MVK Golf Sahası, İstanbul Golf Kulübü'nün denetim ve yönetiminde 9 çukurlu 36 par golf sahası olarak hayata geçirilecek ve içinde eğitim ve antrenman aktiviteleri için de planlanmış alanlar oluşturulacak.

 

HAYALİ VASİYET OLDU

Merhum Mustafa Koç'un eşi Caroline N. Koç projenin 2017 yılında gerçekleşen tanıtım toplantısında gerçekleştirdiği konuşmada sahanın, golf sporunun ve turizminin ülkemizdeki gelişimini getireceği katkıların Riva ve çevresinde yaşayanlar için yeni bir istihdam alanı oluşturacağını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

 

“Sevgili Mustafa birçoğunuzun bildiği gibi, daha küçük yaşlarda başlayan golf merakını, kısa sürede severek ve ilgi duyarak çok ileri bir noktaya bir noktaya taşımıştı. Onun bu sevgisi ve azmi, bizleri de içine çekti. Golfü onunla yeniden öğrendik, daha farklı anladık ve sevdik. Sadece yakın çevresine değil kocaman bir camiaya ilham oldu. Türkiye’de golfün önemli bir yere gelmesini bizzat sağladı. İstanbul’a yakışır bir tesisi hayata geçirmek ve tabi ki daha fazla insana dokunmak, onları golfle tanıştırmak en büyük amacıydı. Bu yola hep birlikte çıkmıştık. Bu hayali birlikte gerçekleştireceğimize inanıyordu. Tam da bu sebeple, hayali bizler için vasiyeti oldu. Bu proje sevgili Mustafa’nın bize mirası. Bu projeyi hayata geçirmek de bize düşen en büyük görev. Hep birlikte projeyi layıkıyla tamamlayacağımıza canı gönülden inanıyorum. Mustafa da bizleri her zamanki güzel gülümsemesi ile izleyecek ve bizimle gurur duyacaktır.”
 

Mustafa Vehbi Koç Golf Tesisi için imar planı hazırlandı!