Mustafayavuz-Akçakale İstasyonları arası yeni demiryolu projesi geliyor!

Mustafayavuz-Akçakale İstasyonları arası yeni demiryolu projesi geliyor! Mustafayavuz-Akçakale İstasyonları arası yeni demiryolu projesi geliyor!

TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü 6. Bölge Müdürlüğü tarafından işletilmesi planlanan “Mustafayavuz-Akçakale İstasyonları Arası Yeni Demiryolu Projesi” 391 milyon 720 bin 940 dolar yatırım bedeliyle hayata geçiriliyor...
T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü, 6 Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması ve işletilmesi planlanan “Mustafayavuz-Akçakale İstasyonları Arası Yeni Demiryolu Projesi” 391 milyon 720 bin 940 dolar (823 milyon 828 bin 311 TL) yatırım bedeliyle hayata geçiriliyor.Gaziantep İli, Şehitkamil İlçesi sınırları içerisinde yer alan Mustafayavuz İstasyonundan başlayan proje konusu demiryolu hattı, Oğuzeli, Nizip ve Karkamış İlçeleri ile Şanlıurfa İli Birecik ve Suruç İlçelerinden geçerek Akçakale İlçesinde yer alan Akçakale İstasyonuna vararak son buluyor.


 

Mevcut durumda tek hat olarak işletilmekte olan demiryolu hattının artan talebini karşılayabilmek amacıyla, Mustafayavuz–Akçakale arasındaki 189 kilometrelik mevcut demiryolu hattının standartlarının iyileştirilmesi ve çift hatta çıkarılması planlanmış olup, TCCD 6. Bölge Müdürlüğü tarafından Etüt ve Proje ihalesi yapıldı.


  

19. yüzyıl başlarında yapılmış olan mevcut demiryolunun çağdaş demiryolu işletmeciliğine uygun hale getirilebilmesi için rehabilitasyona ihtiyaç duyuldu. Hattın yatay ve düşey standartlarının iyileştirilmesi amacıyla gerekli noktalarda maksimum 3 km olmak üzere güzergahta değişiklikler planlandı.Gülcihan YELKENCİ/Emlakkulisi.com