Müteahhitler bu hasarlardan sorumlu!

Müteahhitler bu hasarlardan sorumlu! Müteahhitler bu hasarlardan sorumlu!

Deprem Türkiye'nin gerçeği. En son 30 Ekim'de İzmir'de yaşanan 6.6'lık depremde yıkılan binaların inşası 1999 öncesine dayanırken, hasar gören yapılar sadece 1999 öncesi yapılar değil. Son yıllarda yapılan hatta milyonlarca TL'ye satılan konutlar bile büyük hasarlar gördü. Deprem Türkiye'nin gerçeği. En son 30 Ekim'de İzmir'de yaşanan 6.6'lık depremde yıkılan binaların inşası 1999 öncesine dayanırken, hasar gören yapılar sadece 1999 öncesi yapılar değil. Son yıllarda yapılan hatta milyonlarca TL'ye satılan konutlar bile büyük hasarlar gördü. 

Posta'dan Meltem Kara Söyleyenoğlu'nun haberine göre; hasar gören, imar  mevzuatına aykırı olan ayıplı yapılarda müteahhitin süresiz sorumluluğu bulunuyor.

SATIŞTAN SONRA 5 YIL

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna göre, 'Kanunlarda veya taraflar arasındaki sözleşmede daha uzun bir süre belirlenmediği takdirde, ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile, malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren 2 yıllık zamanaşımına tabi. Bu süre konut veya tatil amaçlı taşınmazda teslim tarihinden itibaren 5 yıl.'

AYIP GİZLENMİŞSE

İkinci el satışlarda ise satıcının ayıplı maldan sorumluluğu 1 yıldan, konut veya tatil amaçlı taşınmazlarda ise 3 yıldan az olamıyor. Ayıp, ağır kusur veya hile ile gizlenmişse zamanaşımı hükümlerine tabi tutulmuyor. Yapımı 5 yılı aşsa bile bir bina imar mevzuatına aykırı yapılmış, depremde yıkılmış veya hasar görmüşse zamanaşımı uygulanmıyor.

MEVZUATA AYKIRIYSA

Açıklamak gerekirse konutun kullanımı sırasında ortaya çıkan sorunlarda müteahhit sorumluluğu 5 yıl oluyor. Yani binanın kaba yapısının müteahhit garantisi 5 yıl. Fakat, çökme tehlikesi bulunan, yalnış malzeme kullanılan, imar mevzuatına aykırı inşa edilen binalarda yani ağır kusur varsa zamanaşımı süresi uygulanmıyor. Müteahhit sorumluluğundan yıllar geçse de kaçamıyor. 

Yıkılan binaların tek suçlusu müteahhitler mi?