28 / 05 / 2022

Niğde'de afet yönetimi konusunda yapılan çalışmalar TBMM'de!

Niğde'de afet yönetimi konusunda yapılan çalışmalar TBMM'de!

Niğde'de depreme dayanıklılık ve afet yönetimi konusunda yapılan çalışmalar meclis gündemine taşındı. CHP'li Gürer, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde'de depreme dayanıklılık ve afet yönetimi konusunda yapılan çalışmalara ilişkin soru önergesi hazırladı. Gürer, sorusunun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Gürer, ''Aşağıdaki sorularımın Anayasa'nın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri uyarınca T.C. İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.'' diye konuştu.

Gürer, açıklamalarına şu şekilde devam etti: ''Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından 18 Mart 2018 tarihinde, “Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası" yenilenmiştir.''

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in soruları:
1- 2018 yılı “Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası”na göre Niğde ilinin yer aldığı deprem kuşağı derecesi nedir?

2- Niğde ilinde afet yönetimi kapsamında “Önleme ve Zarar Azaltma' ile ‘Hazırlık' konusunda yapılan çalışmalar var mıdır, varsa bu çalışmalar nelerdir?

3- Niğde ilinde kamu yapılarında depreme dayanıklılık analizleri ve binaların depreme karşı güçlendirilmesine yönelik bir çalışma yapılmış mıdır?

4- 2019 ve 2020 yıllarında yaşanan büyük kayıplara neden olan depremler nedeniyle 2021 yılında deprem haritasının yenilenmesi ve zemin etütlerini de içeren deprem risk haritasının hazırlanması yönünde bir çalışmanız var mıdır?

5- Niğde ili afet toplanma alanları nerelerdir? 

Nuran AYDIN/Emlakkulisi.com