O şehirdeki ev fiyatlarına Kovid-19 göçü dopingi!

O şehirdeki ev fiyatlarına Kovid-19 göçü dopingi!Konutta son bir yılda en çok prim yapan iller güney iller oldu. Kovid-19 salgını nedeniyle güneye göç arttı. Bu sebeple güney illerde konut fiyatları rekor seviyede arttı...


Konut fiyatları yükseliyor. Türkiye'de konut fiyatları Ekim'de yüzde 2.2, 10 ayda yüzde 26.1 arttı. Fiyatların her yıl 3.25 arttığı belirlendi. Konutta son bir yılda en çok prim yapan iller ise güney şehirler oldu. Kovid-19 salgını nedeniyle güneye göç arttı. 

Habertürk Gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım, bugünkü köşesinde Kovid-19'un konut sektörüne etkilerini kaleme aldı. 

İşte Abdurrahman Yıldırım'ın 'Akın var, güneye akın' başlıklı yazısı...

Konut satışları hız kesmesine karşılık konut fiyatları hız kesmiyor. Son açıklanan rakam ekim ayına ait ve Türkiye çapında konut fiyatları ekimde yüzde 2.2, yılın 10 ayında yüzde 26.1’e ulaştı. Son bir yıllık artış yüzde 29.2’ye vardı.

-Konut fiyatları 2015 yılı ortasına kadar yükseldi ve bu tarihte yıllık bazda yüzde 17.12 arttı. Bu tarihte başlayan düşüşte konut fiyatları Mayıs 2019’da dip noktasına indi, yıllık fiyat artışı yüzde 1.47’ye geriledi. Enflasyon karşısında reel getiri olarak ise elbette negatife geçti.

-Fiyatlarda Mayıs 2019’da başlayan kıpırdanma temmuzdan itibaren faiz düşüşü ile birleşerek ivme kazandı. Konut kredi faizlerinin yüzde 20’den başlan düşüşü bu haziranın sonunda yüzde 9.01’e kadar indi.

KONUT FİYATLARI HER AY yüzde 3.2 ARTIYOR

-Ayrıca mevduat faizlerinin getirileri de nominal ve reel anlamda negatife döndü. Mevduatların ağırlıklı ortalama faizi temmuz sonunda yüzde 7.24’e kadar inmişti.

-Nominal mevduat faizlerinin konut kredi faizlerinin yaklaşık 1.5 puan altında kalması, alternatif arayışını hızlandırdı ve yatırım amaçlı konut satın alınmasıyla sonuçlandı. Bu da fiyatları yükseltici etki yaptı.

-Sonuçta 17 ay önce konut fiyatlarının son bir yıllık artışı nominal yüzde 1.47’ye kadar inmişken Ekim 2020’de yüzde 29.2 artışa döndü.

-Yaşadığımız salgın da konut talebini ve fiyatını artırdı. Pandeminin başladığı mart ayından beri geçen 6 ayda konut fiyat artışı yüzde 19.5’i buldu. Bu da her ay ortalama yüzde 3.25 artış demek.

RAĞBET GÜNEY İLLERİNE Mİ?

-Fiyatların seyri, son bir iki yıldır konut talebinin daha çok güney illerine kaydığına işaret ediyor. Ya da bu illerden konut alanların gelir düzeyi daha yüksek ve konutlar da buna göre yapılıyor ve diğer bölgelere göre daha yüksek fiyattan alıcı buluyor.

-Son bir yılda en çok primi yapan şehirlerin hepsi güney illeri. Bitişikte de görülebileceği gibi, son bir yılda en yüksek primi yapan konutlar yüzde 42 ile Antalya’da. Onu yüzde 40 ile Muğla izliyor.

-Belli ki başta İstanbullular olmak üzere büyük şehirliler pandeminin de etkisiyle tatil beldelerine göçüyor. Bodrum ve Marmaris gibi tanınmış turistik beldeler Muğla’ya bağlı.

-Doğu ve Güneydoğu’nun göç merkezi de Gaziantep, Şanlıurfa ve Diyarbakır. Bu kentlerdeki konut fiyat artışı da yüzde 37’yi buluyor. Hatta yüzde 34’lük fiyat artışıyla bu kentlere Kahramanmaraş ve Hayat’ı da eklemek mümkün.

GÖÇÜN YÖNÜ DEĞİŞİR Mİ?

-Konutta ne kadar yüksek prim yapmış kent varsa hepsi Türkiye’nin güneyinde yer alıyor. Güneşi daha bol, havası daha sıcak ve gelişmişliği bir kademe daha iyi olan bir bölge. Özellikle de pandemi döneminde güneye göç belirginleşti. Ya da büyükşehirlerde ikamet ederken yazlıklarda yaşama eğilimi güçlendi.

-Türkiye’de 1950’li yıllardan itibaren hızlanan yurtiçi göç de, yurt dışı göç de hep yatay yönde batıya doğru gelişti. Karayolları ve demiryolları da buna göre inşa edildi.

-Hatta kentler hep batıya doğru genişledi. Doğuya doğru büyümek zorunda kalan tek il İzmir, o da batı tarafı denize dayalı olduğundan.

-Güneye yönelen göçlerin ardından bunu kentlerin zenginleşmesinin izlemesi doğaldır. Ya konutları alanların gelir düzeyi yüksektir ya da göçün arkası geliyor ki, konutlar prim yapmaya devam ediyor. Muhtemeldir ki her iki neden de konutların prim yapmasında rol oynuyor.

2021 konut fiyatları ne olur?

Fiyatlar 1 yılda yüzde 32.4 arttı!

Türkiye konut fiyat artışında dünyada birinci sırada!