12 / 08 / 2022

Ömer Çelik MITT 2015 fuarını ziyaret etti!

Ömer Çelik MITT 2015 fuarını ziyaret etti!

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, " Bu yıl da bize turist gönderen ülkelerde yaşanan ekonomik kaynaklı krizlerin aşılması için elimizden geleni yapacağız " dedi.Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, yarın başlayacak MITT 2015 Seyahat ve Turizm Fuarı kapsamında Moskova'yı ziyaret ederek, temaslarda bulunacak.


Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Çelik, özellikle Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu'nda yaşanan olumsuz gelişmelerin Türkiye'yi etkilememesi için yurt içinde ve yurt dışında bir dizi görüşme trafiğinde bulunuyor.


Çelik, 21 Mart'a kadar sürecek ve sektörün devlerini buluşturan 22'inci MITT 2015 Seyahat ve Turizm Fuarı'na katılacak.


Rusya Kültür Bakanı Viladimir Medinsky ve Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Oleg Safonov ile görüşmeyi planlayan Çelik, ayrıca Rus tur operatörü temsilcileri ile bir araya gelecek, Türk turizm temsilcilerini ziyaret edecek.


Bakan Çelik görüşmelerde, geçen ay Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan ve Rusya'yı da kapsayan uçaklara ek yakıt desteğini ve tur operatörlerine sağlanacak kolaylıkları anlatacak.


Çelik'in kurmaylarıyla yapacağı, Türkiye turizmi açısından büyük önem taşıyan Rusya pazarındaki bu görüşmelerin olumlu sonuçlar doğurması bekleniyor. Türkiye, MITT Moskova Seyahat ve Turizm Fuarı'nda ilk kez düzenlendiği yıldan bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından aralıksız temsil ediliyor. Bakanlık bu yıl bin 254 metrekare ile fuarın en büyük katılımcısı. Ayrıca Bakanlık dışında, Türkiye'den çok sayıdaki tesis, acente, kurum ve kuruluştan yüzlerce temsilci iştirak edecek.


-Türkiye, Ruslar için önemli bir turizm destinasyonu


Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Çelik, coğrafyamızda yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmelerin, ülke ekonomisinin lokomotifi konumunda olan turizm sektöründe dalgalanmalar yaşatabileceğini belirterek, şunları kaydetti:


"Geçen sene de bazı krizler vardı ama buna rağmen biz sektörle birlikte el ele vererek turizmimizi ayakta tuttuk. Dünya ortalamasının üstünde daha da büyük bir gelişme sağladık. Bu yıl da bize turist gönderen ülkelerde yaşanan ekonomik kaynaklı krizlerin aşılması için elimizden geleni yapacağız. Günümüzün belirsiz jeopolitik koşulları altında turizmde pazar payını kaybetmemek, var olan pazarı daha da artırmak için tüm imkanlarımızı sektörle birlikte değerlendireceğiz. Rusya bizim için önemli bir pazar, Ruslar için de biz önemli bir turizm destinasyonuyuz. Ülkemize gelecek bir turisti bile kaybetmek istemiyor, Rusya'dan gelen turist sayısında bu yıl da artış olması için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu kapsamda hem tanıtım faaliyetlerini artıracağız hem de maddi bir takım destekler sağlayacağız."


Aynı zamanda bugünlerde Rusya'da gerçekleştirilen İntourmarket 2015 Turizm Fuarı da Türkiye'nin katıldığı önemli tanıtım mecralarından. Fuarda en büyük stant yine Türkiye'ye ait. Ülkemize ayrılan bin 20 metrekarelik alanda turistik tesisler ile acentelerin dışında sağlık turizmi temsilcileri, bölgesel tanıtım yapmak amacıyla Antalya'dan, Kapadokya'dan, Kars'tan ve İzmir'den turizm birlikleri ve kalkınma ajansları yer alıyor.


AA