Osman Ayık: Turizm çift haneli büyüme hedefinde!

Osman Ayık: Turizm çift haneli büyüme hedefinde! Osman Ayık: Turizm çift haneli büyüme hedefinde!

ÜROFED Başkanı Osman Ayık, “Avrupa pazarındaki sıkıntılara rağmen bütün şartlar olumlu bir şekilde gelişirse, geçmiş yıllarda olduğu gibi çift haneli bir büyümeyi gerçekleştirmeyi tahmin ediyoruz” dedi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

2013 yılında 50 ülkeden yaklaşık 35 milyon turist ağırlayan Türkiye’de, bu yıl da turistin sektörün yüzünü güldüreceği tahmin ediliyor. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Osman Ayık, turizm sektörünün 2023 yılı için belirlenen 50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir hedefine adım adım ilerlediğini söyledi. Geçen yılın turizm açısından çok başarılı geçtiğini anlatan Ayık, 2014 yılına da aynı umutla girdiklerini ve mayıs ayı verilerinin umutları güçlendirdiğini kaydetti. 


ALTERNATİF PAZARLAR


Turist sayısı açısından Antalya genelinde yaklaşık yüzde 6’lık bir artış yaşandığını dile getiren Ayık, “İlk 5 aylık verilere göre Türkiye genelinde yüzde 8’lik bir artış söz konusu. Bütün şartlar olumlu bir şekilde gelişirse, geçmiş yıllarda olduğu gibi çift haneli bir büyümeyi gerçekleştirmeyi tahmin ediyoruz” diye konuştu. 


Osman Ayık, Türkiye’deki nitelikli yatak sayısının bir milyonun üzerine çıktığını ve doluluk oranının da sevindirici boyutta olduğunu belirtti. Antalya’ya bu yıl gelecek turist sayısının 13 milyonu aşmasının beklendiğini anlatan Ayık, İstanbul için de yaklaşık 11 milyon turist beklendiğini ifade etti.


Osman Ayık, son yıllarda Türkiye’nin farklı kaynak pazarlarla olumsuzlukları bertaraf ettiğini dile getirdi. Ayık, “Bazı kaynaklarda daralma yaşasak da elimizde alternatiflerimiz çok olduğu için bunları değerlendirebiliyoruz. Balkan ve İran pazarında da artışlar sürüyor. Alternatif pazar arayışlarımız da var” dedi. Ayık, Ramazan ayının turizme etkisinin olmadığını sözlerine ekledi.


Savaş ortamları tedirgin ediyor


TÜROFED Başkanı Ayık, Türkiye’nin komşu ülkelerinde yaşanan iç savaşların ise turizm sektörü mensuplarını endişelendirdiğini belirtti. Komşu ülkelerde yaşanan olumsuzlukların Türk turizmini olumsuz etkileyebileceğini ifade eden Ayık, turizmin barış ortamında yapılabilen bir sektör olduğunu söyledi. Ukrayna, Suriye ve Irak’taki savaş ortamlarını hatırlatan Ayık, “Savaş ortamları turizm sektörü temsilcilerini tedirgin ediyor. Umuyoruz bu olaylar en kısa zamanda yatışır ve tekrar bu ülkeler barışa kavuşur” diye konuştu.


Akit 

pus