Özgürlük Heykeli federal hükümetin kapalı olmasına rağmen yeniden açıldı!

Özgürlük Heykeli federal hükümetin kapalı olmasına rağmen yeniden açıldı!New York Valiliği, federal hükümet kapalı olmasına rağmen yeniden açılan Özgürlük Heykeli için yapılan anlaşma koşuluna göre Ulusal Park Hizmetlerine günde 61 bin dolar ödeyecekNew York'taki Özgürlük Heykeli, federal hükümetin kapalı olmasına rağmen yeniden açıldı. 


Demokrat Partili New York Valisi Andrew Cuomo, dün yaptığı açıklamada, New York Valiliği ile federal hükümetin Özgürlük Heykeli'nin açılması için anlaşmaya vardığını duyurmuştu. 


Yapılan anlaşmaya göre, New York Valiliği, Özgürlük Heykeli'nin yeniden açılması için Ulusal Park Hizmetleri'ne günde 61 bin dolar ödeyecek. 


Özgürlük Heykeli, 1 Ekim'de ''Hükümetin kapanması'' nedeniyle o günden bu yana ziyaretçilere kapatılmıştı.


New York'a gelen turistlerin en fazla ziyaret ettiği önemli mekanlardan biri olan ve 2011'de 4 milyon kişinin görmeye gittiği Özgürlük Heykeli, her yıl çektiği milyonlarca ziyaretçiyle kentin ekonomisine büyük katkı sağlıyor.


Özgürlük Heykeli'nin hemen yanında bulunan Ellis Adası da dahil 33 ayrı anıt, bina ve park New York Ulusal Park Hizmetleri yönetimi altında bulunuyor.


Öte yandan yılda 5 milyon ziyaretçi çeken Büyük Kanyon Parkı, Arizona Eyaleti ile Washingon arasında sağlanan ara anlaşmayla, dün kapılarını yeniden ziyaretçilere açmıştı. Eyalet açık kalan her gün için Milli Parklar Müdürlüğüne 15 bin 200 dolar ödeyecek.

AA