Restoran işletmecilerinden kiraların ertelenmesi talebi! 

Restoran işletmecilerinden kiraların ertelenmesi talebi!  Restoran işletmecilerinden kiraların ertelenmesi talebi! 

TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, yeme içme sektörünün koronavirüsün etkilerine karşı desteğe ihtiyacı olduğunu belirtti. Bingöl, "Kira ödemelerinde kolaylıklar ve maaşlarda devlet desteği sağlanmalı" dedi...Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomiye ve yeme içme sektörüne etkileri hakkında açıklamalarda bulundu. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Bingöl, "Bu süreci el birliğiyle atlatacağız. Devletimizle akılcı yöntemler geliştirerek en az zararla kapatacağımıza inanıyoruz. Bu doğrultuda yeme-içme sektörünün ayakta kalabilmesi için sektöre yönelik bazı destekler sağlanmalı ve tedbirler alınmalı. Bu konuda geç kalınması durumunda sektörümüzdeki işletmelerin yüzde 80'i büyük sıkıntılar yaşayacaktır" şeklinde konuştu.

Bingöl, koronavirüs salgınının ekonomik etkilerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ilk günden beri, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm kurumların virüse karşı başarılı bir mücadele ve önlem süreci yürüttüğünü belirtti. 

Devlet kurumlarının yanı sıra halkın ve özel işletmelerin de bu süreçten en az zararla çıkılması için üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğine dikkat çeken Bingöl, "TÜRES olarak bu süreçte üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlan edilen tedbirlerin uygulanması konusunda işletmelerimizde azami hassasiyet gösteriliyor. Bu tedbirler konusunda gerekli çalışmaları yaptık ve yapmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

Bingöl, bu süreçte restoranların müşteri sayısında ciddi düşüş yaşandığını, kafe ve benzeri işletmelerin zaten kapalı olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı: 

"Sektörümüzde faaliyet gösteren işletmelerden, günü siftah yapmadan kapatanların olduğuna dair haberler gelmeye başladı. Bu süreci el birliğiyle atlatacağız. Devletimizle akılcı yöntemler geliştirerek en az zararla kapatacağımıza inanıyoruz. Bu doğrultuda yeme-içme sektörünün ayakta kalabilmesi için sektöre yönelik bazı destekler sağlanmalı ve tedbirler alınmalı. Bu konuda geç kalınması durumunda sektörümüzdeki işletmelerin yüzde 80'i büyük sıkıntılar yaşayacaktır."

Borçlar ertelensin ve faizsiz kredi verilmeli

Ramazan Bingöl, bankaların, kredi borcu olan esnafın borçlarını krizin etkileri azalana kadar faizsiz ertelemesi gerektiğine dikkat çekerek, sektöre faizsiz kredi imkanı sağlanmasının önemini vurguladı.

KDV ile diğer vergilerde muafiyet veya indirim sağlanması gerektiğini dile getiren Bingöl, taleplerini şu şekilde açıkladı: 

"SGK ödemeleri krizin etkileri azalana kadar ötelenmeli. Kira ödemelerinde kolaylıklar ve devlet desteği sağlanmalı. Çalışanların maaşları konusunda devlet desteği verilmeli, İşsizlik Fonu'nun devreye girmesi sağlanmalı. Elektrik, su ve doğal gaz ödemeleri krizin etkileri azalana kadar ertelenmeli. Ayrıca, çeki ve kredi borcu olanların erteleme veya ödeyememesi durumunda siciline işlenmemesi gerekiyor."

İzmir'deki esnaftan 3 ay kira alınmayacak! 

Dükkanlarını kapatan işletmeciler kira desteği bekliyor!