New York'taki Türk restoran işletmecilerinden kira düzenlemesi talebi!

New York'taki Türk restoran işletmecilerinden kira düzenlemesi talebi!Koronavirüs salgınının merkezi durumundaki New York'taki Türk restoranlar, kiralarda düzenleme talep ediyor. Dükkan sahipleri kiralarını ödeyemediklerini belirtiyor...


Koronavirüs salgınının merkezi haline gelen New York'ta bulunan Türk restoranlar, koronavirüs önlemleri çerçevesinde uzun süredir sadece kapıda servis ve evlere servis hizmeti sağlıyor. Kapasitelerinin çok altında çalışan işletmelerin iki aydır zararları büyüyor. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; New York'un Manhattan, Brooklyn ve Queens gibi yoğun bölgelerinde restoran işleten Türk girişimciler, bir an evvel normalleşme sürecine geçilmesini istediklerini belirtti. 

Manhattan’da Lokal Mediterranean adlı Türk restoranını işleten Murat Aktaş, birçok Türk işletmecinin kirasını ödeyemediğini dile getirdi.

Bir an önce tam kapasite çalışmaya geçilmemesi halinde birçok restoranın kapanacağına dikkat çeken Aktaş, "Bazı yer sahipleri kiraların geç ödenmesinde anlayış gösterebiliyorlar. Öte yandan zam yapanlar da var. Kira ücretlerine yeni bir düzenleme getirilmezse birçok işletme gibi Manhattan’da Türk restoranlarının yarısından fazlası kapanır" şeklinde konuştu.

Seven Hill isimli restoranın sahibi Alp Zencirli ise 19 Mart'tan beri koronavirüs salgını sebebiyle müşteri kabul etmediklerini ve iş kapasitelerinin yüzde 20'lere düştüğünü vurguladı. 

ABD yönetiminin söz verdiği desteğe güvendiklerini ancak yanıldıklarını belirten Zencirli, "Şimdiye kadar elimize geçen miktar, bir aylık kiramızın yarısını bile ödemez. Yardımın bu kadar komik kalacağını tahmin etmemiştik" diye konuştu.

İtalya'da eğlence sektörü çalışanlarından kira eylemi!

Belçika’da esnaf yüksek kira nedeniyle isyan etti!