New York'taki Türk Evi'nin maliyeti belli oldu!

New York'taki Türk Evi'nin maliyeti belli oldu!ABD'nin New York eyaletinde inşa edilen Türkevi'nin maliyeti 291 milyon dolar olduğu ortaya çıktı. 


Türkiye, Amerika'nın New York eyaletinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nin karşısında 32 katlı bir gökdelen inşa etti. Sözcü'de yer alan habere göre; Eylül 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tarafından temeli atılan ve bu sene hizmete açılması hedeflenen Türkevi’nin maliyeti konusunda farklı rakamlar konuşulmuştu.

New York

Dışişleri Bakanlığı'ndan elde edilen bilgilere göre; New York’taki Türkevi binasının maliyeti 291 milyon 260 bin 400 dolar. ( Bugünkü döviz kuru ile 2 milyar 488 lira)

35 kat yüksekliğe sahip binanın inşaatını İC İçtaş İnşaat’ın ABD'li Tishman'la birlikte üstlenmişti. Yaklaşık 20 bin metrekare alanda inşa edilen yeni Türkevi binası, bugüne kadar Türkiye devletinin yurtdışında yaptığı en büyük gayrimenkul yatırımlarından biri olma özelliğine sahip. 

171 metre yüksekliğindeki binadan BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu’nun yanı sıra 200 kişilik oditoryum, toplantı ve sergi salonları, 20 araçlık otopark ve üstünde lojmanları bulunacak. Başta Selçuklu olmak üzere, geleneksel Türk mimari motiflerine sahip lale şeklinde gökyüzüne yükselen yeni Türkevi, Downtown Manhattan, East River ve Long Island City’den görülebiliyor. Amerikan mimarlık firması Perkins Eastman tarafından tasarlanan binanın kapısı Selçuklu ve Osmanlı kervansaraylarının mimarisinden ilham alınarak yapıldı.

Erdoğan, Türkevi’nin 2017 yılında gerçekleştirilen temel atma töreninde yeni bina ilgili şu açıklamalarda bulunmuştu:

New York

“Eski Türkevi binası yeri isabetli olmakla birlikte ihtiyacımızı karşılayamaz hale gelmişti. Bu vesileyle eski Türkevi IBM’den satın alınmıştır. Başbakan olduğum dönemde burası bize yetmez daha fazlasına lazım sağından solundan alabileceğimiz bir yer yok mu gayretine girmiştik. Tüm aşamalarıyla yakından ilgilendiğim bu projenin sıkıntıya düşen herkes için güvenli bir liman haline getirme hedefindeyiz. Tam karşısındaki BM binasına asıl misyonunu hatırlatacak şekilde görev yapacağına inanıyorum.”

New York'taki Türkevi inşaatının yüzde 90'ı tamamlandı!