16 / 08 / 2022

Rize Hemşin'de kentsel dönüşüm çalışmaları tam gaz!

Rize Hemşin'de kentsel dönüşüm çalışmaları tam gaz!

Hemşin'deki kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili açıklama yapan AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, proje kapsamında hayata geçirilecek olan 12 bloktan 8'inin tamamlandığını söyledi.Rize'nin Hemşin ilçesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yürütülen 'Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi' kapsamında çalışmalar hız kesmeden sürüyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre, proje kapsamındaki 106 konutun 8’i 1 oda 1 salon, 74’ü 2 oda 1 salon, 24’ü 3 oda 1 salon planında yapılacak. Toplamda hayata geçirilecek olan 12 bloğun 8’inin kaba ve ince imalatları sona ererken, proje kapsamındaki 24 dükkanın ise 8 tanesi de tamamlandı. Geri kalan 16 dükkanda da inşaat imalatları sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 6.1 hektar rezerv alanı ilan edildi ve yetki TOKİ'ye devredildi. Projede 1 kaymakamlık lojmanı ve birde ana okulu inşa edilecek. Çevre düzenleme işi ihale edilen proje alanında kamulaştırma çalışmaları bitmeyen 12 parselle ilgili  TOKİ  tarafından acele kamulaştırma davası açıldı.

Rize Hemşin de kentsel dönüşüm çalışmaları tam gaz!

Rezerv alan içerisinde yer alan 65 binanın yıkılacağını dile getiren Hemşin Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar, "Bugüne kadar bunların 40'ını yıktık. Bugünde kamulaştırma süreci tamamlanan 7 yapıyı daha yıkacağız. Geriye kalan yapıları da kamulaştırma süreci bitince yıkacağız. Bir taraftan inşaat süreci devam ediyor. 13 tane bloktan 8 tanesi tamamlandı, diğer kaplama ve ince işler devam ediyor. Kalan 4 tanesiyle ilgili süreç devam ediyor. Proje tamamlandığında Hemşin, güzel bir ilçe hüviyetine kavuşacak." şeklinde konuştu.

MİLLETVEKİLİ AVCI: TAŞ VE AHŞAP MİMARİYE DİKKAT ETMEYE ÇALIŞIYORUZ

AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, kentin birçok yerinde kentsel dönüşüm çalışmaları yürüttüklerini dile getirerek, "Kentsel dönüşümün en önemli merkezlerinden birisi Hemşin. 10 yıldan fazla bir süredir burada kentsel dönüşüm çalışması yapıyoruz. Burada eski yapıları yıkarak, yeni bir yapıya dönüştürüyoruz. Aynı zamanda yıkılan yerlerde özellikle yeşil alanlar oluşturmaya gayret gösteriyoruz. Daha çok vatandaşlarımızın sosyal ihtiyaçlarına karşılayabilecekleri alanlar oluşturmaya çalışıyoruz. Son derece modern, Hemşin'in doğasına uygun bir yapıyla birlikte bunları gerçekleştirmeye çalışıyor. Taş ve ahşap mimariye özellikle dikkat etmeye çalışıyoruz." şeklinde konuştu.

‘GÖLETİN KIYISINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ’

Son olarak 7 binanın daha yıkılarak, dönüşüm sürecini tamamlandığını dile getiren Avcı, "Göletin kıyısını çok önemsiyoruz. Buranın en önemli cazibe merkezlerinden birisi gölet. Gölet kıyısında hiçbir yapının olmamasını arzu ediyoruz, planda zaten bu doğrultuda. Gölet kısmındaki tüm yapıları da üst kısma alarak, dükkan ve konutlarımız o alanda oluşturmayı düşünüyoruz. Artık sona geldik diyebiliriz. 12 bloğumuzdan 8'i tamamlanmış durumda. 4 blok için de inşallah yakın zamanda çalışmalara başlayacağız ve hızlı bir şekilde dönüşümü sağlayacağız." dedi.

Rize Hemşin de kentsel dönüşüm çalışmaları tam gaz!

‘HERKES HEMŞİN'E GELMEK İSTEYECEK’

Avcı, kentsel dönüşüm sürecinin tamamlanmasıyla beraber ilçenin önemli bir cazibe merkezi haline geleceğini belirterek, şöyle konuştu: "Hemşin, bizim en önemli turizm destinasyonlarımızdan bir tanesi ama bugüne kadar bu alanda yeteri kadar istifade edilemedi. Belki ulaşım olanaklarının bunda katkısı var. Şimdi ulaşım olanaklarını da çeşitlendirmeyi düşünüyoruz. Hemşin-Çamlıhemşin arasında çok önemli bir yol güzergahımız var. O yolun takibini de bir yandan yapıyoruz. Pazar'dan Hemşin'e gelen birisi Çamlıhemşin'e, Ayder'e, turizm bölgelerine bu vesileyle hiç geriye dönmeden ulaşabilecek. Bir taraftan ulaşım olanaklarını geliştirip bir taraftan da şehrin içerisindeki alanı komple dönüştürdüğümüz zaman Hemşin, Türkiye'nin turizm alanında en önemli cazibe merkezlerinden birisi olacak. Bu fotoğraf ortaya çıktığında herkes Hemşin'e gelmek isteyecek. Ben de sabırsızlıkla bekliyorum. Her geldiğimde farklı bir değişiklik olduğunu, mesafe aldığımızı görüyorum. Bundan ziyadesiyle mutlu oluyor, heyecan duyuyoruz. İnşallah buradaki dönüşümü tamamlayıp Hemşin'i, Türkiye'nin en cazip ilçelerinden birisi haline getireceğiz."

 

Ayder'de kentsel dönüşüm çalışmaları tam gaz!