Saatte yaklaşık 572 konut el değiştirdi!

Saatte yaklaşık 572 konut el değiştirdi! Saatte yaklaşık 572 konut el değiştirdi!

Türkiye'deki konut satışları geçen yıl "altın" dönemini yaşadı. Geçen yıl konut satış rakamı yaklaşık 1 milyon 145 bini buldu. Tapu işlemleri dikkate alındığında saatte yaklaşık 572 konut el değiştirdi...

Türkiye istatistik Kurumu verilerine göre, geçen yıl konut satışları açısından oldukça hareketli geçti. Mevcut konut stoğuna yenilerinin eklenmesi ve konut kredilerindeki gerileme ev sahibi olmak isteyenler ile yatırımcılara yeni fırsatlar sundu. Konut sektöründeki bu gelişmeler satışlara olumlu yansıdı. Böylece Türkiye genelinde satılan konut sayısı 1 milyon 144 bin 989'u buldu. Tapu işlemlerinin yapıldığı mesai günleri ve çalışma saatleri dikkate alındığında, Türkiye'de günde ortalama 4 bin 580 konut el değiştirdi. Satılan konut sayısı saatte 572'ye, dakikada ise 9'a karşılık geldi. 


Türkiye'deki konut satışları ağırlıklı olarak 3 büyük ilde gerçekleşti. İstanbul,  Ankara  ve izmir'de geçen yıl 442 bin 245 konut satıldı. Türkiye'de konut satışlarının yaklaşık yüzde 38'i 3 büyük ilde gerçekleşti, istanbul konut satışları açısından en hareketli il oldu. 


Geçen yıl istanbul'da satılan konut sayısı 233 bin 153 oldu. Türkiye'de geçen yıl satılan her 6 konuttan 1 'i İstanbul'da el değiştirdi. Sadece İstanbul'da satılan konut miktarı 58 ilin toplamında satılan konut sayısını geride bıraktı. Konut satışlarında İstanbul'u 137 bin 57 ile Ankara izledi, izmir, 72 bin 35 konut satışı bu alanda 3. sırada yer aldı. Geçen yıl en az konut satışı ise Hakkari'de gerçekleşti. 


Bu kentteki konut satışı 138'le sınırlı kaldı. Konut satışının en düşük olduğu diğer iller ve satış sayıları sırasıyla 183 konut ile Ardahan ve 364 konut ile Bayburt oldu. Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Ali Taylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son 10 yılda gayrimenkul sektörünün yükselen bir trend içerisinde olduğunu ve sektörde çok ciddi bir arz bulunduğunu söyledi. 


Günboyu Gazetesi