12 / 08 / 2022

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ikinci pist inşaatını İGA'nın ortakları mı üstlendi?

Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ikinci pist inşaatını İGA'nın ortakları mı üstlendi?

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda önceki gün yaşanan uçak kazası, ikinci pistin yıllardır neden bitirilemediği sorusunu tekrar gündeme taşıdı. Sabiha Gökçen'in ikinci pist inşaatında İGA'nın ortaklarının yer aldığı iddia ediliyor...İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda üç kişinin hayatını kaybettiği uçak kazasından sonra yapımı geciken ikinci pist gündeme oturmuştu. Pistin ihalesini alan Makyol İnşaat'ın daha sonra taşeron olarak AKA İnşaat ile sözleşme imzaladığı öğrenildi. Sözcü gazetesinden Emre Deveci ve Can Mumay'ın haberine göre, AKA İnşaat'ın ortakları arasında Makyol İnşaat'la birlikte iki şirket bulunuyor. O şirketler, İstanbul Havalimanı'nı işleten İGA'nın dört ortağından ikisi olan Cengiz Holding ve Kalyon İnşaat. İstanbul Havalimanı inşaatı 42 ayda tamamlanırken Sabiha Gökçen'in ikinci pisti 43 aydır bitirilemedi.

İstanbul Sabiha Gökçen’deki önceki gün yaşanan uçak kazası havalimanında ikinci pistin yıllardır neden bitirilemediği sorusunu tekrar gündeme getirdi. Sabiha Gökçen’de ikinci pist inşaatını yapan şirkete dair önemli bilgilere ulaşıldı. 

İhalesi 7 Haziran 2016’da yapılan ikinci pist ikinci etap inşaatı, (Yeni Pist, Apron, Taksiyolları Yapımı İle Mevcut Pistin Yenilenmesi ve Üstyapı Grubu İşler) 14 ayda tamamlanması taahhüt edilmesine rağmen 43 aydır yapılamadı. Pistin inşaatını üstlenen şirketlerle İstanbul Havalimanı’nı rekor sürede tamamlayıp işletmeye başlayan şirketlerin aynı olduğu öğrenildi. 

Haziran 2016’da 21/b davet usulüyle yapılan 1 milyar 397 milyon 839 bin 963 liralık maliyeti olan Sabiha Gökçen ikinci pist ikinci etap ihalesini Makyol İnşaat almıştı. Ticaret Sicil Gazetesi’nden derlenen bilgilere göre, 20 Aralık 2016’da “AKA İnşaat Adi Ortaklığı Ticari İşletmesi” ismiyle bir şirket kuruldu ve kuruluşundan kısa bir süre sonra Sabiha Gökçen’deki pist inşaatının alt yüklenicisi olarak bu şirket tercih edildi.

ŞİRKETİN AMACI: PİSTİ YAPMAK

AKA İnşaat’ın Ortaklığın Oluşturulma Amacı şöyle belirtiliyor: 

"Sabiha Gökçen Havalimanı 2 Pist Ve Mütemmimleri II Etap İşleri (Yeni Pist, Apron, Taksiyolları Yapımı İle Mevcut Pistin Yenilenmesi ve Üstyapı Grubu İşler) Yapımı İşini Yapmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için ortaklık; işyeri açabilir, şantiyeler kurabilir, her türlü inşaat ve yapım faaliyetinde bulunabilir. Menkul ve Gayrimenkuller edinebilir, bunlara karşılık olarak teminat veya kefalet verebilir, gerekli gördüğü kurum ve kuruluşlar ile abonelik sözleşmesi imzalayabilir. Yukarıdaki amaçları gerçekleştirebilmek için gerekli gördüğü diğer tüm faaliyetleri yerine getirebilir. Ortaklığın Pilot Firması Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. dir."

CENGİZ VE KALYON FARKLI FİRMALARI İLE ORTAKLIKTA

Yani AKA İnşaat Sabiha Gökçen’in ikinci pistinin yapılması için kurulmuş bir şirket görülüyor. Peki ya AKA İnşaat’ın kurucu ortakları olarak; pilot firması Kalyon İnşaat var. Projede yer alan ve aynı zamanda Kalyon ile birlikte İstanbul Havalimanı’nı da işleten Cengiz İnşaat, A K A’da Ahen Madencilik firması ile bulunuyor. Pist yapım işini ihale eden Makyol da alt yüklenici şirkette bağlı firması Atlas Madencilik ile bulunuyor.

CENGİZ HOLDİNG GÖRÜŞ VERMEDİ

Konuya dair, AKA İnşaat’ın Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan telefon numarasını arandı. Telefonun sahibi, Cengiz Holding çıktı. Cengiz Holding yetkilisinin, AKA İnşaat için verdiği telefon numarasını arandığında ise “telefonun AKA İnşaat’a ait olup olmadığı” sorusunu cevaplayamayacağını aktardı. Cengiz Holding yetkilileri konu hakkında açıklamada bulunmadı.

BAKAN “PİST YORGUN” DEMİŞTİ

Sabiha Gökçen’de yaşanan uçak kazasından sadece iki gün önce Ulaştırma Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Sabiha Gökçen’le ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, “İstanbul’un trafiği de giderek artıyor ancak Sabiha Gökçen’de bir pistimiz var. Bu pistimiz çok yoruldu. Uçuşların olmadığı saatlerde gece hemen hemen her gece piste bakım yapılıyor” şeklinde açıklama yapmıştı.

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki ikinci pist neden tamamlanmadı?

Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki kazanın sebebi ikinci pist mi?