05 / 07 / 2022

Samsun 19 Mayıs Stadyumu'nda sona gelindi!

Samsun 19 Mayıs Stadyumu'nda sona gelindi!

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç: "Samsun'a yakışır bir stat kazandırıyoruz.Stadyum hizmete girdiğinde restoranları, alışveriş merkezi ve localarıyla bir yaşam merkezi haline gelecek" dedi.Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Samsun'da yaptırılan 19 Mayıs Stadyumu'nun yüzde 77'si tamamlandı.


Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre 140 bin metrekare alan üzerine kurulan stadyumun inşaatı hızla devam ederken, temeli 2013 yılının ağustos ayında atılan stadın yüzde 77'si bitti.


Tekkeköy ilçesindeki stat, 145 milyon liraya mal olacak ve 33 bin 919 seyirci kapasitesi bulunacak. Samsunspor, gelecek sezon maçlarını bu statta oynayacak.  


Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, konuyla ilgili açıklamasında, farklı illerde yer alan ve 8'i proje aşamasında olan 29 stattan 5 tanesinin bittiğini, diğerlerinin inşaatının devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:


"Samsun, Eskişehir, Gaziantep ve Sivas statları bu yıl bitiyor. Bu statların toplam maliyetleri 3 milyar liranın üzerinde. Statlar, sadece futbol amaçlı olarak kullanılan, iki haftada bir maç yapılacak yerler değil de, restoranları, alışveriş merkezi ve locaları ile her gün kullanılabilecek, 'yaşayan bir stat' diye tabir ettiğimiz birer spor tesisi olarak hayata geçirilecek. Bununla birlikte tribün altlarında sportif anlamdaki ticari alanların oluşturulmasını kastediyorum. Şunu özellikle söyleyeyim, ticari alan dediğimde bir AVM'den bahsetmiyorum. Sportif malzemenin satıldığı ve ticaretinin yapıldığı alanları kastediyorum. Çünkü bunların ciddi anlamda bir gelir katkısı olacak."   


Spor kenti Samsun'a yakışır bir stat yapıldığını vurgulayan Bakan Kılıç, "Stadyum hizmete girdiğinde restoranları, alışveriş merkezi ve localarıyla bir yaşam merkezi haline gelecek. İnşaat durumu yüzde 77 civarı olan bir yapı içerisindeyiz. Burada, gayet modern bir şekilde inşa edilen 33 bin 919 seyirci kapasitesine sahip olan bir stat yükseliyor. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki sezondan itibaren yeni stadımız Samsun halkının hizmetinde olacak. Gece gündüz demeden çalışan ve emeğe geçen herkese çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. 


UEFA 2020 standartlarına göre yapılıyor  

Açıklamaya göre, UEFA 2020 standartlarına göre yapılan stadın çatı bölümünde kilit geçme imalatı devam ederken, çelik malzemelerdeki boya ve rötuş işlemlerine de başlandı. AVM bölümündeki çatı çeliğinde imalat ve montaj çalışmaları ile merpen korkuluğu, cam, kapı, ahşap, ve granit tezgah imalatları süren inşaatın dış cephe malzemesiyle ilgili onayın da uzmanlardan alındığı belirtildi.


Stadın mekanik bölümünde ise vitrifiye ve sıhhi tesisat armatürleri ile klima santrallerinin montajları devam ediyor. Ayrıca saha aydınlatmaları ve pano bağlantılarında da önemli mesafe kaydedildi. Dış cephe modüler sistem panelleri ile koltuk imalatı önümüzdeki hafta başlıyor. Bazı taraftarların koltukları kırarak sahaya atmasını engellemek için tribünlere yerleştirilen koltukların sağlamlığı test edildi. Stadyumdaki alt yapı çalışmaları da sürüyor.


 Samsun 19 Mayıs Stadyumu'nda yerden çim ısıtma, tribünden ısıtma, alışveriş merkezi, localar, 7 restoran, ofisler, amatör kulüplere tahsis edilecek antrenman sahaları bulunacak. Karadeniz'in rüzgarlı olduğunu düşünülerek rüzgar kanalları ona göre yapılan stadın çatı sistemi, seyircinin ambiyansının olduğu gibi stat içine yayılması için eğimli yapılıyor. Akıllı stat diye ifade edilen stadyumun içerisindeki tüm elektronik ve mekanik sistemler birbirine bağlantılı olacak. Örnek olarak statta bir yangın çıktığı zaman, sulama sistemleri harekete geçecek ve turnikeler serbest kalacak.Haber Sözcü Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 145 milyon TL'ye mal olacak 33 bin 919 seyirci kapasiteli Samsun 19 Mayıs Stadyumu'nun yüzde 77'si tamamlandığını açıkladı.


Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Samsun'un Tekkeköy İlçesi'nde yaptırdığı 140 bin metrekare alanda yapılan stadın restaurantları, alışveriş merkezi ve locaları ile bir yaşam merkezi haline geleceğini belirten Bakan Kılıç, inşaatta sona yaklaşıldığını vurguladı.


UEFA 2020 standartlarına göre yapılan inşaatın çatı bölümünde yapımın sürdüğünü, montaj çalışmaları sürdüğünü bildiren Bakan Kılıç, merdiven korkuluğu, cam, kapı, ahşap, granit tezgah imalatları, vitrifiye, sıhhi tesisat armatürleri ile klima santrallerinin takıldığını söyledi.


Kılıç, dış cephe modüler sistem panelleri ile koltuk imalatı önümüzdeki hafta başlayacağını, koltukların kırıllmasının engellemek sağlamlığının test edildiğini belirtti.


Samsunspor yönetimi, teknik heyet ve futbolcular bugün yeni stadı gezerek incelemelerde bulundu. Gelecek sezon maçlarını oynayacakları statta incelemelerde bulunan Samsunsporlu futbolcular, stada hayran kaldı.


SözcüHaber Vatan Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Samsun'da, Gençlik ve Spor Bakanlığınca TOKİ'ye yaptırılan 33 bin 919 kişilik yeni stadın önümüzdeki sezona hazır olacağı bildirildi.

    

Samsunspor Kulübü Başkanı Erkurt Tutu, teknik direktör Engin Korukır  ve kırmızı-beyazlı futbolcular, Tekkeköy ilçesinde yapımı süren yeni stadı gezdi.  145 milyon liraya mal olacak, 33 bin 919 seyirci kapasiteli stat inşaatının  yüklenici firması adına proje müdürü Halil Çalışkaner, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

Stadın mayıs ayında çimlerinin dikileceğini belirten Çalışkaner,  ağustos ayında tamamen inşaatın biteceğini ve yeni sezona hazır hale geleceğini  söyledi.

 

Kulüp başkanı Erkurt Tutu ise Samsun'un çok güzel bir stada  kavuşacağını söyledi.

 

Türkiye'de yeni yapılan statların çok iyi olduğunu ancak  Samsun'dakinin "akıllı stat" olması özelliğiyle ilkleri taşıdığını aktaran Tutu,  "Bittiği zaman dış kaplaması, locaları, alışveriş merkezleri, içindeki sportif alanlarıyla Türkiye'nin en güzel statlarından birisi olacak. Stat inşaatı  dışarıdan yavaş ilerlediği gibi gözükse de aslında hiç öyle değil. Gelecek sezona  stadımız hazır hale gelecek ve maçlarımızı burada oynayacağız. Zemini ve  tribünleri ısıtmalı çok şahane bir stada sahip olacağız." diye konuştu.

 

Stadın Samsunspor'a maddi anlamda da katkısı bulanacağını vurgulayan  Tutu, şunları kaydetti:

 

"Şu an oynadığımız stat 16 bin 500 kişilik ama burası 33 bin 919  kişilik. Mevcut stadın iki misli seyirci kapasitesine sahip olacağız. Bu ciddi  bir gelir getirecek. Ayrıca 11 bin metrekare ticari alanı bulunacak. 54 locası  var. Localar bugün kombine biletlerle beraber kulüplerin en büyük gelir kapısı.  Ticari anlamda da görüntü anlamında da Samsunspor harika bir stada kavuşacak."

 

Tutu, stadın isim haklarının satılması konusunda da çalışmalar  yürütüldüğünü sözlerine ekledi.


Vatan
Haber Milli Gazete'de şu şekilde yer aldı...Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Samsun'da yaptırılan 19 Mayıs Stadyumu'nun yüzde 77'si tamamlandı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre 140 bin metrekare alan üzerine kurulan stadyumun inşaatı hızla devam ederken, temeli 2013 yılının ağustos ayında atılan stadın yüzde 77'si bitti. Tekkeköy ilçesindeki stat, 145 milyon liraya mal olacak ve 33 bin 919 seyirci kapasitesi bulunacak. Samsunspor, gelecek sezon maçlarını bu statta oynayacak. 
Milli Gazete