26 / 05 / 2022

Satılık konut fiyatları 2021'de fırladı!

Satılık konut fiyatları 2021'de fırladı!

Habertürk Gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım, köşesinde konut sektöründeki son durumu ve konut fiyatlarını kaleme aldı. İşte Abdurrahman Yıldırım'ın o yazısı...Habertürk Gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım, köşesinde konut sektöründeki son durumu ve konut fiyatlarını kaleme aldı. İşte Abdurrahman Yıldırım'ın o yazısı...

Haftanın son günü aralık ayı konut satışları açıklandı. Böylece 2021 yılı toplam konut satışları ile konut dışı satışlar ortaya çıktı. Türkiye’de gayrimenkul yatırımlarını ve fiyat hareketlerini irdelemek finansal piyasa değerlendirmesinden daha cazip geldi.

Bitişikte yer alan grafiklerden görülebileceği gibi, önce aralık ayı ve 2021 yılında öne çıkan başlıkları belirtelim.

Satılık konut fiyatları 2021 de fırladı!

-Aralık 2021’de 226.503 adetlik konut satışı şimdiye kadar en yüksek aralık ayı satışı oldu. Temmuz 2020’den sonra da tüm zamanların en yüksek ikinci aylık satışı yakalandı.

-Aralık ayı yanında kasımda da 179 bin adetle en yüksek kasım ayları satışına ulaşılması tesadüf değil. Üstelik emlak piyasasının durgun olduğu kış aylarında.

-Negatif faizden kaçışın hızlandığı ve dolar kurunun hızla yükseldiği ortamda gayrimenkul bir kaçış ve sığınılacak alan gibi değerlendirilmiş.