26 / 09 / 2022

Savaş sonrası Rusya ekonomisi 180 derece döndü!

Savaş sonrası Rusya ekonomisi 180 derece döndü!

Rusya ekonomisi, tümü Ukrayna’ya açtıkları savaşla geçen ikinci çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 4 daraldı. Savaşın ve yaptırımların etkilerinin henüz çok yansımadığı ilk çeyreği yüzde 3,5 büyümeyle geçiren Rusya'nın keskin küçülmeyi gösteren son verileri ekonominin neredeyse 180 derece tersine dRusya’nın Nisan-Haziran ayları arasında gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) geçtiğimiz seneye kıyasla göre yüzde 4 geriledi. Ukrayna'daki savaşın ekonomik sonuçlarının ağırlığını hissetmeye başlayan Rus ekonomisi için gelinen noktada uzmanlar durumun yıllarca süren bir gerilemenin başlangıcı olabileceğini söylüyor.

İkinci çeyrekteki küçülme ile birlikte Rus ekonomisinin büyüklüğünün 2018 yılı seviyelerine geri döndüğü belirtiliyor.

Rus istatistik ajansının (Rosstat) verileri, ekonominin yüzde 3.5 büyüdüğü ilk çeyreğe göre keskin bir geri dönüş olduğunu açık ve net ortaya koyuyor. Perakende ticaretin yaklaşık yüzde 10 düştüğünü belirten İstatistik ajansı, toptan ticaret faaliyetinin ise yüzde 15 düştüğünü açıkladı. 
Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön