Seçim Aydın: Anadolu'nun büyüme hızı Türkiye'den fazla!

Seçim Aydın: Anadolu'nun büyüme hızı Türkiye'den fazla!


Turizmde Anadolu'nun atağa geçtiğini söyleyen ATİD Başkanı Aydın, "İlgi sadece turizm amaçlı seyahat edenlerin ilgisi de değil. Yatırımcı da son yıllarda Anadolu ile daha çok ilgili" dedi.Anadolu  Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Seçim Aydın, zengin tarihi ve kültürel birikime sahip Anadolu'ya son yıllarda turistlerin ilgisinin arttığını belirterek, "Türkiye turizmi ortalama yüzde 10-12 büyüme gösterirken Anadolu turizminin büyüme ortalaması yüzde 15. Bu rakamlar bize Anadolu'nun büyüme hızının Türkiye'den daha fazla olduğunu gösteriyor" dedi. 

Aydın, yaptığı açıklamada, Anadolu'nun kendi kabuğunu kırmış, dünyanın ilgisini çeken bir bölge olduğunu belirtti. Son yıllarda atılan adımlar ve hazırlanan eylem planlarıyla Anadolu'nun 12 ay turizme uygun hale geldiğini vurgulayan Aydın. "Anadolu'ya gelen turist sayısında önemli bir artış var. 

Üstelik ilgi sadece turizm amaçlı seyahat edenlerin ilgisi de değil. 

Yatırımcı da son yıllarda Anadolu ile daha çok ilgili" dedi. Anadolu'da otel bulunmayan illerde aıtık 4 ve 5 yıldızlı marka zincir oteller kurulduğuna işaret eden Aydın. Anadolu'ya turizm yatırımları gelirken turizme hizmet eden sektörlerin de yatırımlarının geldiğine dikkat çekti. Aydın, bu hareketin turizmle ilişkili tüm çevrelere yayıldığını dile getirerek, "Turizm Anadolu'da ciddi bir atakta. 

Her yıl giderek de büyümekte. 

DünyaTurizm Örgütünün verilerine göre dünya turizmi ortalama yüzde 1-2 büyürken Türkiye turizmi ortalama yüzde 10-12 büyüme gösteriyor. 

Anadolu turizminin büyüme ortalaması ise yüzde 15. Bu rakamlar bize Anadolu'nun büyüme hızının Türkiye'den de daha fazla olduğunu gösteriyor. 

Üstelik Anadolu'ya sadece yabancı turistin ilgisi yok. Artık yerli turist de tüm zenginlikleri görüp tanımak istiyor. İç turizmdeki artışın bir diğer nedeni de tatilseverlerin erken rezervasyon gibi imkanlardan yararlanabilir hale gelmesi, bilinçlenmesi" diye konuştu. 

Seçim Aydın, Türkiye'deki ulaşım ağının turizm verileriııdeki artışın en önemli unsurlardan olduğunu anlattı. 

Pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinin doğru yapılmasının da turizmdeki büyümenin önemli faktörlerinden olduğunu kaydeden Aydın, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sektörün, iç ve pazarda büyük bir tanıtım atağı gerçekleştirdiğini vurguladı. 


Ticari Hayat