Sektör temsilcileri özel bankalardan faiz indirimi bekliyor!

Sektör temsilcileri özel bankalardan faiz indirimi bekliyor! Sektör temsilcileri özel bankalardan faiz indirimi bekliyor!

Merkez Bankası'nın yapmış olduğu indirimler gayrimenkul sektörüne umut oldu. Sektör derneklerinin başkanları faiz indirimine özel bankaların da katılmasını bekliyor. 


Merkez Bankası 1,5 ayda 750 baz puan indirim uygulamsı gayrimenkul piyasasını canlandırdı. Sektör derneklerinin başkanları Temmuz ayında başlayan ve önceki gün ikincisi gerçekleşen faiz indirimlerinin konut satışlarına olumlu yansıyacağını bekliyor.

Yeni Şafak Gazetesi'nde yer alan habere göre, konut piyasasındaki olumlu havanın genele yayılması için tıpkı kamu bankalarında olduğu gibi özel bankalarda da oranların yüzde 1’in altına çekilmesi gerekiyor.

 

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, son dönemde hem dünyada hem yerel bazda yaşanan ekonomik zorlukların konut talebinde ciddi daralmaya neden olduğunu ve beklenmedik bir arz fazlası ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Yenigün, “Faizlerin düşürülmesi sektörümüz açısından son derece olumludur” dedi.

Alımlara olumlu yansıyor

Konutder ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas ve GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin de faiz indirimlerini gayrimenkul sektörü olarak olumlu bulduklarını söyledi. Feyzullah Yetgin, “İndirimlerin özel bankalarda da devam etmesini bekliyoruz” dedi.

 

Altan Elmas da, özel bankaların konut kredilerinde kamu bankalarına yaklaşacağını düşündüğünü söyledi. Başkanların indirim taleplerine ilk karşılığı ise İş Bankası indirimle verdi.

 

Konut kredisi faizleri düşüyor! İşte yeni oranlar!