Sektördeki kredi sorunu Konutbank'la çözülür!

Sektördeki kredi sorunu Konutbank'la çözülür! Sektördeki kredi sorunu Konutbank'la çözülür!

İnşaat sektöründeki son gelişmeler değerlendiren Barış İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akyüz, konut almanın tam zamanı olduğunu söyledi.

Barış İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akyüz, başta demir ve çimento olmak üzere konutta artan maliyetin fiyata henüz yansımadığını belirterek, konut almanın tam zamanı olduğunu dile getirdi ve sektör hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

Dünya Gazetesi'nden Hüseyin Gökçe'nin haberine göre Akyüz, konut kredisi faizindeki indirimin sektörü canlandıracağının altını çizerek, sektörün bağımlılıktan kurtulması için ihtisas bankası niteliğinde bir Konutbank kurulmasını önerdi. 

Akyüz, “Ne konut sayısında ne de fiyatta balon olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu. Bu noktada “Krizi fırsata çevirmenin tam zamanı” diyen Akyüz, son 18 ayda sadece demir fiyatının yüzde 145 arttığını, yıllık ortalama maliyetin ise yüzde 60 yükseldiğini belirtti. Buna karşılık konut fiyatının aynı zaman diliminde neredeyse hiç artmadığını vurgulayan Mehmet Akyüz, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekonomi yönetiminin faizin düşürülmesine ilişkin çalışmalarını memnuniyetle takip ettiklerini de sözlerine ekledi. 

‘Konutbank sektöre hareket kabiliyeti kazandırır’

Kredi faiz oranlarının makul seviyeye çekilmesi gerektiği sözlerinde vurgulayan Akyüz, “Bu noktada sektörün ihtisas bankasına ihtiyacı olduğu bir gerçek. Konut sektörünü yakından takip eden, sektörün sorunlarına göre çözüm üreten bir banka, sektörün finansman sorunlarını çözebilir. Sektörü bankalara bağımlılıktan kurtarır ve geniş hareket kabiliyeti kazandırır. Konutbank ile, sektörün ihtiyacı olan uzun vadeli krediyi sağlanabilir ve finans yükü inşaat üreticilerinin üzerinden kalkar” dedi. 

BAŞKENT'E KIBRIS KÖYÜ

KKTC’de Anadolu Co. unvanıyla önemli porjeler inşa edeceklerini de açıklayan Mehmet Akyüz, Girne’nin ünlü Bella Pais Köyü’nden esinlenerek Ankara’da yeni bir projeye başladıklarını söyledi. Toplam 105 bin metrekare inşaat alanı olan projenin 30 bin metrekare arsası bulunduğunu ifade eden Akyüz, 15 bin metrekare yeşil alan ve sosyal alanların bulunduğunu dile getirdi.